Skip to content

Minsk KFC

Nad týmto moderným reťazcom fastfood sa vznášajú zvyšky sovietskej histórie mesta.

Približná doba čítania: 3 minúty

Je ťažké prehliadnuť iróniu, keď pod dramatickou sovietskou nástennou plastikou spozorujete usmievavú tvár plukovníka Sandersa, ktorý ťa láka na vyprážané kurča. Na jednej z neustále sa rozširujúcich franšíz KFC v Minsku sa stretáva komunizmus a kapitalizmus v neprehliadnuteľnom kontraste hrdinských sôch a chrumkavého vyprážaného kurčaťa.

KFC Minsk

Toto je najdramatickejšia z minských predajní KFC, iba jedného z mnohých reťazcov rýchleho občerstvenia, ktoré sa vkradli na bieloruský trh, keď sa krajina začala v posledných rokoch dostávať z izolácie. Prvý podnik v KFC založili v roku 2015, zatiaľ čo sovietska plastika, ktorá je umiestnená nad obchodom s vyprážanými kurčatami, bola vytesaná v 60. rokoch.

Plastika navrhnutá v štýle socialistického realizmu, ktorá bola v tom čase populárna v celom Sovietskom zväze, dostala názov “Solidarita” a bola vytvorená sochárom Anatolom Yafimovičom Arcimovičom. KFC bol zariadený v štýle nespočetného množstva ďalších KFC, ktoré nájdeš na celom svete, od Spojených štátov po Čínu, s výraznými červenými farbami pretrvávajúcej značky plukovníka, ktorá ladí s červenou farbou socializmu.

KFC Minsk

Minsk utrpel počas tvrdých bojov druhej svetovej vojny nesmierne škody. Len čo bola nemecká armáda porazená, bol Minsk vyznamenaný ako mesto hrdinov a na základe výslovného rozkazu Josifa Stalina bol prestavaný na sovietske vzorové mesto. Široké bulváre a prepracované nástenné maľby a sochy sú trvalým pozostatkom socialistickej éry, zatiaľ čo reťazce rýchleho občerstvenia a západné značky znamenajú obrat smerom ku kapitalizmu.

Či už si fanúšikom plukovníkovho vyprážaného kuracieho mäsa alebo nie, niet pochýb o tom, že ide o jedno z najpozoruhodnejších KFC na svete. V skutočnosti, je to pravdepodobne najsovietskejšie KFC na svete.

Bielorusko ponúka ďalšie miesta

Bielorusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Беларусь
Hlavné mesto: Minsk
Úradné jazyky: bieloruština, ruština
Štátne zriadenie: de iure prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 207595 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: bieloruský rubeľ
Kód meny: BYN
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.514 BYN
Medzinárodný kód krajiny: BLR/BY
Internetová doména: .by
Predvoľba telefónneho čísla: +375