Skip to content

Cellular Jail

Cellular Jail v Port Blair na Andamanských ostrovoch je symbolom odhodlania a bojovnosti indického národa za nezávislosť od britskej koloniálnej nadvlády.

Približná doba čítania: 2 minúty

Cellular Jail v Port Blair, hlavnom meste Andamanských ostrovov, je považovaný za jednu z najvýznamnejších pamiatok v Indii. Jeho výstavba sa začala v roku 1896, keď Briti plánovali nahradenie starších a menších väzníc novým zariadením, ktoré bude slúžiť hlavne pre politických väzňov. Väzni boli väčšinou Indovia, ktorí sa aktívne vzopreli proti britskej koloniálnej nadvláde a za svoje presvedčenie zaplatili krutým trestom.

Podmienky v Cellular Jale boli extrémne tvrdé a neľudské. Väzni boli nútení k náročnej práci, podliehali prísnym trestom, boli podrobovaní nútenému kŕmeniu počas protestnej hladovky a dokonca aj mučeniu a lekárskym experimentom. Niektorí väzni dokonca zomreli v dôsledku týchto praktík. Napriek tomu, že India získala nezávislosť v roku 1947, Cellular Jail zostal v prevádzke až do roku 1969. V 60. rokoch boli štyri bloky s celami zdemolované, aby uvoľnili priestor pre novú nemocnicu.

Cellular Jail

Dnes je Cellular Jail považovaný za symbol boja za nezávislosť v Indii. Zvyšky komplexu sú vyhlásené za národnú pamiatku a sú otvorené pre verejnosť. Návštevníci sa môžu prechádzať medzi celami, pozrieť si exponáty v rôznych častiach väzenia a navštíviť bývalú miestnosť, kde sa vykonávali popravy. Večer sa v Cellular Jale koná svetelná a zvuková šou, ktorá zobrazuje tvrdé podmienky väzenia a boj Indov za nezávislosť. Cellular Jail tak zostáva dôležitou svedectvom o minulosti a symbolom odhodlania a bojovnosti indického národa.

Cellular Jail

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.522 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91