Skip to content

Tomsk: Sibírske cestovanie v čase

Keď prídeš do centra sibírskeho mesta Tomsk, asi si pôjdeš overiť, či si necestoval časom

Približná doba čítania: 4 minúty

Na začiatku 20. storočia bolo mesto Tomsk živým centrom Sibíra a dôležitou križovatkou na ceste do Ázie. Toto obdobie trvalo veľmi krátko. V roku 1910 sa stala centrom malá obec Novonikolajevsk (neskôr premenované na Novosibirsk) približne 300km juhozápadne len pre to, lebo ležala v tesnej blízkosti transsibírskej magistrály.

Tomsk je ale naďalej výnimočný. Mesto bolo založené v roku 1604 a pýši sa fenomenálnou drevenou architektúrou z prelomu 19. a 20. storočia. Obdivuhodné drevené domčeky sú staré až 300 rokov. Miestna aristrokacia podnietila vznik unikátnych rozprávkových víl v lokálnom secesnom štýle. Niektoré sú farebné a nádherne vyzdobené, niektoré zas vyzerajú pochmúrne, tesne pred rozpadnutím a opusteno. Nič menej sú symbolom jedného z najstarších sibírskych miest.

Žijúce pamiatky

V Tomsku sa zachovalo veľa drevených domov a boli ušetrené pred sovietskymi buldozérmi a modernou výstavbou. Storočných drevených budov je v meste takmer 2000. Na to že má mesto 550 000 obyvateľov (v roku 2012), je to celkom veľký počet.

Necelá stovka domov je pod ochranou štátu ako historická pamiatka. Ostatné sú rekonštruované, predávané či zbúrané. Aktivisti chcú vymedziť celú historickú zónu týchto domov, ale tlak stavebných podnikov a loby investorov u ruského prezidenta Vladimíra Putina, tomu veľmi bráni.

Kampaň za obnovu a záchranu domov s názvom “Rent For a Ruble” prišiel s perfektným plánom. Dom si môžeš prenajať na nasledujúcich 49 rokov za 1 rubeľ za štvorcový meter (čo je približne 1 cent), za podmienky, že dom zrekonštruuješ.

Najväčším centom drevených stavieb je ulica Bakunina. Máš pocit, akoby si narazil na dedinu postavenú pred vyše storočím. Dokonca aj cesta je dláždená v tomto duchu a celkový dojem kazia len moderné automobily. Ak už budeš na tejto ulici, nezabudni navštíviť aj Tomsk History Museum.

najstarší drevený dom
Najstaršia budova v Tomsk je na adrese Oktyabrskaya 71. Vek stavby sa odhaduje na 250 až 300 rokov.

Mal by si vedieť

  • Priemerný teplotný rozdiel medzi letom a zimou je až 70 °C
  • V Tomsk je na všade nejaká predajňa, alebo kaviareň. To aby si počas dlhého čakania na autobus sa mal kde zohriať
  • Nanuky sú dostupné celých 365 dní v roku
  • Pre Sibírčanov je mrazivo až vtedy, keď sa nedokážeš sám nadýchnuť bez prekrytia úst šálom
  • Sibírčania milujú teplo 🙂 A preto v budovách izbová teplota dosahuje aj 30 °C

Sibírčan nie je ten, ktorému je na ulici chladno, ale ten, ktorý sa vie teplo obliecť

Tomská drevená secesia bola časopisom Forbes zaradená medzi “Šesť pamiatok Ruska, ktoré skoro vymiznú”. Preto zbaľ kufre a vyraz, kým ešte domy stoja.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 97.105 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km