Skip to content

Miesto je natrvalo zaverté

Dom s kupolami na myse Romano

Opustený prázdninový dom bol desaťročia opradený legendami. Teraz sa v ňom nachádza voda.

Približná doba čítania: 3 minúty

Postavený na Floride v roku 1981 300 metrov južne od pobrežia ostrova Marco a je prístupný len po vode. Ostrov patrí do väčšej skupiny Ten Thousand Islands. Ultramoderný dom Dome House je komplexom betónových iglú na koloch, ktoré pomaly dobýva more.

Postavený na Floride v roku 1981 na ostrove Ten Thousand Island, ktorý sa nachádza južne od ostrova Marco a je prístupný len po vode. Ostrov patrí do väčšej skupiny Ten Thousand Islands. Ultramoderný dom Dome House je komplexom betónových iglú na koloch, ktoré pomaly dobýva more.

Okolo pôvodu rozpadajúceho sa zhluku dómov na cípe mysu Romano vzniklo množstvo legiend. Za vznikom vesmírnych stavieb stojí všeličo, od tajnej sekty až po mimozemšťanov, ale pravdou je, že dnes už prázdne betónové bubliny sa zrodili v hlave ropného podnikateľa na dôchodku Boba Leeho. Stavby boli postavené v roku 1981 a podľa Leeho pôvodnej predstavy mal byť tento excentrický prázdninový dom sebestačným, ekologickým miestom na oddych pre jeho rodinu. Medzi inovácie na stavbe patria samotné vyvýšené jednotky, ktoré by sa vykurovali zapálením ohňa medzi betónovými pylónmi pod izbami, a kupolovité strechy, ktoré mali odvádzať dažďovú vodu do žľabov, ktorá by sa potom zhromažďovala na sprchovanie a umývanie riadu.

Počítalo sa dokonca aj s búrlivým floridským počasím a robustné zaoblené kupoly dokázali bez väčších škôd odolať hurikánovým vetrom. Nanešťastie, keď sa krajina na okraji ostrova začala meniť, obyčajná erózia nakoniec spôsobila, že domy sa stali neobývateľnými. Pevnú pláž, na ktorej boli kupoly postavené, začalo zaberať more, až kým kupoly neobklopila zo všetkých strán voda. Prežili len vďaka betónovým stĺpom, ktoré ich vyzdvihovali nad hladinu vody.

Cape Romano Dome House

Domy s kupolami boli odkúpené v roku 2001, a hoci sa nový majiteľ pokúsil o rekonštrukciu, daň z nehnuteľnosti a neúnosné stavebné náklady oddialili projekt, až bola šanca na záchranu budov mizivá. Bez šance na rekultiváciu predstavujú opustené kupoly vynikajúce prostredie pre divokú prírodu aj divoké legendy.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1