Skip to content

Ústie rieky Surinam

Stará holandská ľahká loď uviazla v doku neďaleko ústia rieky Surinam.

Približná doba čítania: 2 minúty

Krajina Surinam bola kedysi jedinou holandskou kolóniou v Južnej Amerike a hlavným opevnením tu bola pevnosť Nieuw-Amsterdam, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Paramaribo pri ústí rieky Surinam.

Suriname-Rivier

V roku 1911 vyplávala novopostavená loď Suriname-Rivier z Haarlemu v Holandsku, aby sa po 40-dňovej ceste cez Atlantický oceán dostala do pevnosti Nieuw-Amsterdam. Po príchode na miesto určenia sa loď, ktorá nebola vybavená motormi, používala ako maják na označenie polohy ústia rieky Surinam. Fungovala nielen ako maják, ale aj ako operačná základňa na koordináciu námornej dopravy v oblasti. Loď s dĺžkou 25 metrov sa používala do roku 1968 a napokon bola vyradená z prevádzky v roku 1972.

Suriname-Rivier

Po skončení služby bola loď v roku 1978 premiestnená do skanzenu Fort Nieuw-Amsterdam a v súčasnosti je trvalo zakotvená v mokrom doku vo vnútri pevnosti. Suriname-Rivier stojí opustená a v súčasnosti je v havarijnom stave. Vyvíja sa však úsilie o získanie finančných prostriedkov na obnovu lode, aby získala svoju niekdajšiu slávu.

Surinam ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Ústie rieky Surinam

Surinam - Krátke info

Miestny názov: Suriname
Hlavné mesto: Paramaribo
Úradné jazyky: holandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. novembra 1975
Rozloha: 163821 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: surinamský dolár
Kód meny: SRD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR SRD
Medzinárodný kód krajiny: SR
Internetová doména: .sr
Predvoľba telefónneho čísla: +597