Skip to content

Diablov ostrov

Opustená francúzska koloniálna väznica, ktorá je známa svojimi pekelnými podmienkami.

Približná doba čítania: 3 minúty

Malé súostrovie Îles du Salut (Ostrovy spasenia) niekoľko kilometrov od pevniny má najhoršiu povesť zo všetkých trestaneckých kolónii, ktoré Francúzi založili vo Francúzskej Guyane. Neposielali sem len kriminálnikov, ale aj politických väzňov a správali sa k nim v tomto tropickom pekle naozaj kruto.

Devil's Island

Vo svete je táto trestanecká kolónia známa kvôli Dreyfusovej afére a knihe Motýľ. Alfred Dreyfus bol francúzsky armádny dôstojník, ktorého krivo obvinili z vlastizrady a v roku 1895 ho poslali na Diablov ostrov. V roku 1899 mu bola udelená milosť a v roku 1906 ho napokon rehabilitovali. Motýľ je kniha, ktorú napísal Henri Charriére o svojom úteku z tejto trestaneckej kolónie. V roku 1973 podľa nej nakrútili známy film, v ktorom hrali Steve McQueen a Dustin Hoffman. V skutočnosti bol však Charriére uväznený v inej trestaneckej kolónii na pevnine v Saint-Laurent-du-Maroni, takže to nie je celkom pravdivý príbeh.

Po druhej svetovej vojne napokon systém trestaneckých kolónii zrušili. Na Diablov ostrov sa dovtedy umiestňovali politickí väzni, zatiaľ čo hlavná trestanecká kolónia sídlila na ďalších dvoch ostrovoch súostrovia Île Royale a Île Saint-Joseph.

Devil's Island

Dnes je cesta loďou na Diablov ostrov údajne príliš nebezpečná v dôsledku silných prúdov, preto je pre turistov nedostupný. Ruiny väzenia si však môžete pozrieť aj na spomínaných dvoch ostrovoch, ktoré sú otvorené pre turistov. Na Île Royale sa dokonca môžete ubytovať v bývalej dôstojníckej jedálni, prerobenej na hotel a reštauráciu. Ostrovy sú aj napriek svojej temnej histórii obľúbené medzi turistami i miestnymi.

Na Île Saint-Joseph by ste oficiálne nemali vstupovať do ruín väzenia. Zarasteným budovám, ktoré tak trochu pripomínajú Angkór Vat, je však ťažké odolať, preto sa mnoho návštevník zatúla aj tam.

Devil's Island

Francúzska Guyana ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Francúzska Guyana - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Guyane
Hlavné mesto: Cayenne
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: zámorský departement/región
Dátum vzniku: 31. júl 1667
Rozloha: 83846 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: GUF/GF
Internetová doména: .gf
Predvoľba telefónneho čísla: +594

Blízke miesta do +/- 300km