Skip to content

Visutý most Bodie Creek

Opustený visutý most na Falklandských ostrovoch padá do vody.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď bol tento most prvýkrát postavený, bol označovaný za najjužnejší visutý most na svete. Teraz je opustený a nebezpečný, hrozí mu pád do zátoky, cez ktorú bol postavený.

Visutý most Bodie Creek sa nachádza južne od osady Goose Green na ostrove East Falkland. Bol postavený v roku 1925, aby uľahčil chovateľom oviec hnať svoje stáda do novopostavených stajní v dedine.

Keďže na Falklandských ostrovoch nie sú žiadne železiarne ani strojárne, most bol objednaný u spoločnosti David Rowell & Co z Londýna za 2 281 libier. Súprava sa potom z Londýna na Falklandy prepravila na lodi SS Ballena.

Visutý most Bodie Creek

Vzhľadom na odľahlosť Falklandských ostrovov a obmedzené zdroje bolo zostavenie mosta úlohou najmä miestnych chovateľov oviec a kamenára a inžiniera. Počas výstavby mali pracovníci na pomoc len dva stroje: miešačku cementu a lámačku kameňa. Všetko ostatné sa robilo ručne.

Stavba Bodie Creek sa začala v roku 1924 a dokončená bola v roku 1925. Po otvorení mosta jazdili miestni obyvatelia cez nadjazd na vozíkoch a neskôr na Land Roveroch. A samozrejme, miestni chovatelia oviec, ktorí pomáhali most stavať, ho používali aj na presun svojich zvierat.

Visutý most Bodie Creek

Infraštruktúra mosta sa však časom, žiaľ, oslabila. V roku 1997 ho z bezpečnostných dôvodov zatvorili. Poľné cesty, ktoré sa kedysi pripájali k obom koncom konštrukcie, sú už dávno preč. Nosné trámy začali padať do vody v podloží, takže vyzerá ako nefunkčný most do nikam.

Falklandy ponúka ďalšie miesta

Visutý most Bodie Creek

Falklandy - Krátke info

Miestny názov: Falklands
Hlavné mesto: Stanley
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: depedencia pod konštitučnou monarchiou
Dátum vzniku: 1. január 1833
Rozloha: 12200 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: Falklandská libra
Kód meny: FKP
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR FKP
Medzinárodný kód krajiny: FK
Internetová doména: .fk
Predvoľba telefónneho čísla: +500

Blízke miesta do +/- 300km