Skip to content

Visutý most Sidi M’Cid

Tento závratný most nad starobylým alžírskym mestom bol kedysi najvyšším visutým mostom na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Visutý most Sidi M’Cid je najvyšší a najúžasnejší zo všetkých mostov v alžírskom meste Constantine, ktoré sa vďaka svojej jedinečnej a malebnej geografii často nazýva “mestom mostov”.

most Sidi M’Cid

Dvetisícročné mesto sa nachádza asi 50 kilometrov vo vnútrozemí od alžírskeho stredomorského pobrežia, rozprestiera sa na vysokej náhornej plošine rozdelenej na polovicu hlbokou a dramatickou roklinou. Cez roklinu rieky Rhummel, ktorá preteká cez Constantine, sa tiahne rad historických mostov, ale most Sidi M’Cid je najikonickejší – najvyššie položené spojenie medzi skalami, ktoré rozdeľujú mesto na dve časti.

most Sidi M’Cid

Most Sidi M’Cid bol postavený v roku 1912 a je vysoký 175 metrov. V čase svojho vzniku bol najvyšším visutým mostom na svete (v roku 1929 ho prekonal most Royal Gorge v Colorade). Dominuje rokline a ponúka výnimočný výhľad na časť mesta a údolia za ním.

bridge Sidi M'Cid

Tento závratný dopravný most spája Medinu v Constantine s centrom univerzitnej nemocnice. Architektonické riešenie, hybridný visutý lanový most, mu dáva podobný vzhľad ako ďalšej ikonickej pamiatke na druhej strane Atlantiku: Brooklynskému mostu – hoci most Sidi M’Cid je viac než dvakrát vyšší.

Alžírsko ponúka ďalšie miesta

Alžírsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al-Džázá'ir
Hlavné mesto: Alžír
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 5. júl 1962
Rozloha: 2381740 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: alžírsky dinár
Kód meny: DZD
Kurz (za 1 € dostaneš): 143.869 DZD
Medzinárodný kód krajiny: DZA/DZ
Internetová doména: .dz
Predvoľba telefónneho čísla: +213

Blízke miesta do +/- 300km