Skip to content

Vrak lode Lady Elizabeth

Táto tajomná loď duchov stojí na pláži vo vodách pri pobreží Falklandských ostrovov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Miestni obyvatelia nazývali túto trojsťažňovú zhrdzavenú železnú loď „Lady Liz“, ktorá vo februári 1936 priplávala do zátoky Whalebone Cove a odvtedy tam zostala.

Lady Elizabeth bola spustená na vodu 4. júna 1879 v Sunderlande v Anglicku. Bola postavená ako náhrada za pôvodnú loď Lady Elizabeth, ktorá sa potopila pri pobreží Západnej Austrálie v roku 1878. Druhá Lady Elizabeth sa plavila po celom svete a viac ako 30 rokov úspešne prepravovala náklad.

vrak lode

Dňa 4. decembra 1912 opustila Lady Elizabeth Vancouver s nákladom dreva. Mala namierené do Mozambiku. Počas plavby okolo mysu Horn narazila na silnú víchricu. Loď bola poškodená, veľká časť nákladu sa potopila a štyria muži spadli cez palubu. Pri vplávaní do Berkley Sound na ceste do Port Stanley na opravu utrpela rozsiahle poškodenie trupu, keď narazila do skaly Uranae pri Volunteer Point. Po doplávaní do Port Stanley bola vyhlásená za neschopnú plavby a kúpila ju spoločnosť Falkland Island Company, aby ju používala ako plávajúci sklad dreva.

vrak lode

Dňa 17. februára 1936 sa nad loďou Lady Elizabeth prehnala silná búrka. Uvoľnila sa z kotvenia, unášala ju do zátoky Whalebone Cove a vyplavila sa na plytčinu. V priebehu rokov bola poškodená oportunistami, ktorí z nej ukradli drevo a iné cennosti. Dnes ešte stále existuje, je skorodovaná, ale hrdá. Jej súčasný majiteľ, Crown Receiver of Wrecks, sa ju pokúšal premeniť na plávajúce múzeum, ale projekt sa zastavil pre nedostatok finančných prostriedkov.

Falklandy ponúka ďalšie miesta

Vrak lode Lady Elizabeth

Falklandy - Krátke info

Miestny názov: Falklands
Hlavné mesto: Stanley
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: depedencia pod konštitučnou monarchiou
Dátum vzniku: 1. január 1833
Rozloha: 12200 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: Falklandská libra
Kód meny: FKP
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR FKP
Medzinárodný kód krajiny: FK
Internetová doména: .fk
Predvoľba telefónneho čísla: +500

Blízke miesta do +/- 300km