Skip to content

Zelený ostrov

Zelený ostrov je sopečný výčnelok pri taiwanskom pobreží, ktorý slúžil ako väzenie pre tisíce politických väzňov. Dnes je ostrov dôležitým miestom pre turizmus a ekonomiku a ponúka krásne prírodné scenérie a múzeá venované pamiatke politických väzňov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Zelený ostrov, známy aj ako Lanyu, sa nachádza pri taiwanskom pobreží a predstavuje malý sopečný výčnelok, ktorý v minulosti slúžil ako väzenie pre politických väzňov. Ostrov má rozlohu približne 45 km² a žije tu približne 5 000 ľudí.

Zelený ostrov, Tchajwan

História Zeleného ostrova siaha až do dynastie Ming, kedy ostrov slúžil ako útočisko pre pirátov a predstavoval strategické miesto na kontrolu obchodných ciest. V 19. storočí sa ostrov dostal pod kontrolu dynastie Čching a neskôr bol okupovaný Japonskom, ktoré ho využívalo ako základňu pre svoje loďstvo. Po druhej svetovej vojne sa Zelený ostrov stal súčasťou Taiwanu.

V období 1950-80 bol Zelený ostrov využívaný ako väzenie pre politických väzňov. Bolo sem deportovaných viac ako 6 000 ľudí, väčšinou obvinených z príslušnosti k čínskej komunistickej strane alebo z údajnej špionáže v prospech Číny. Väzni boli nútení pracovať na ťažkých úlohách, ako napríklad ťažba uránu, a boli často podrobovaní mučeniu. Niektorí väzni boli popravení.

Po demokratickej transformácii Taiwanského štátu v 80. rokoch sa Zelený ostrov postupne zmenil na turistickú destináciu. V roku 2002 bol vyhlásený za Park ľudských práv a boli tu postavené múzeá a pamätníky ako pripomienka minulosti ostrova ako väzenia. V súčasnosti je Zelený ostrov prístupný verejnosti a môžete sa sem dostať trajektom z Tchaj-tungu/Fu-kangu alebo letiskom na ostrove.

Na Zelenom ostrove sa nachádzajú štyri bloky s celami, ktoré tvorili väzenie s názvom Vila Oáza. Tieto bloky boli zrekonštruované a otvorené pre verejnosť ako múzeum, ktoré poskytuje pohľad na život politických väzňov na ostrove. Okrem toho tu existujú aj iné pamätníky a múzeá na ostrove, ktoré slúžia ako pripomienka minulosti ostrova.

Zelený ostrov je tiež známy svojou prírodou. Nachádza sa tu množstvo krásnych pláží, ktoré sú obľúbené medzi turistami.

Zelený ostrov, Tchajwan

Taiwan ponúka ďalšie miesta

Taiwan - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Tchaj-pej
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 1. január 1912
Rozloha: 36006 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: nový taiwanský dolár
Kód meny: TWD
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.655 TWD
Medzinárodný kód krajiny: TWN/TW
Internetová doména: .tw
Predvoľba telefónneho čísla: +886

Blízke miesta do +/- 300km