Skip to content

Vytvor si inteligentnú domácnosť

CK Knirsch 30. novembra 2018

Približná doba čítania: 8 minút

Určite to poznáš: Niekam cestuješ, vytiahneš päty z domácnosti a po ceste začnú pochybnosti. Vypol som svetlo, žehličku? Nehraje rádio? Zamkol som? Donedávna aj my sme mali tento problém, ktorému je čiastočne už koniec.

Dávame rozum domovu

Pri nákupnom festivale na AliExpress-e 11.11 sme neodolali ponuke na inteligentnú žiarovku Xiaomi Yeelight Led Bulb (Color), ktorá bola len za 14.92,- €. Tá už vo verzii 2 sľubuje podporu hlasových asistentiek Amazon Alexa a Google Assistant.

Pomocou nainštalovanej aplikácie v telefóne s iOS alebo Android, môžeš kompletne ovládať intenzitu, farbu a mnoho ďalších funkcií. K tomu sa dostanem neskôr. Žiarovka má zabudovaný WiFi modul, takže nepotrebuješ nič extra. Len lampu alebo luster so štandardným závitom E27.

Xiaomi žiarovka

Vytvárame inteligentnú domácnosť

Okrem žiarovky existuje relatívne dostupné ďalšie riešenia v podobe inteligentných elektrických zásuviek, okenných a dverných senzorov, meranie vlhkosti, teploty…

Všetko sú doplnky ktoré stačí len zapojiť, nakonfigurovať a používať. Nie je potrebná žiadna prerábka rozvodov ani prerábať byt. Takže z akéhokoľvek bytu vieš spraviť viac ako priemernú inteligentnú domácnosť.

Intelignentná žiarovka Yeelight

Požiadavky

Vyberaj si tieto doplnky tak, aby obsahovali WiFi konektivitu a najlepšie aby disponovali podporou vyššie spomenutých asistentiek. Ideálny prípade je, keď obsahujú certifikáciu Apple HomeKit a podporu IFTTT o ktorej sme už písali v spojitosti s upozorňovaním na chybne nacenené letenky pomocou ktorej beží aj naša služba.

Zabudni už na hlúpe obyčajné zariadenia, cenový rozdiel nie je taký veľký.

Konfigurácia inteligentnej žiarovky

Aj keď nie si v IT technológiách zbehlý, zvládne to každý. Takú žiarovku máš nastavenú za pár minút. Vymeníš žiarovku a nainštaluješ aplikáciu.

Aplikácia ťa zrozumiteľne a ľahko prevedie celým nastavením pomocou animovaných obrazoviek. Ak chceš mať zaručenú 100% kompatibilitu so všetkými vychytávkami, treba si vybrať pred nastavovaním „Mainland China“ server. Najnovšia verzia žiarovky Xiaomi Yeelight Led Bulb (Color), zatiaľ pracuje iba s týmto serverom.

Xiaomi

Celé nastavenie je len o tom, aby sa žiarovka pripojila na tvoju domácu WiFi sieť. Následne môžeš žiarovku nazdieľať aj pre ostatných členov domácnosti.  Teraz už môžeš zabudnúť na klasický vypínač. A ak sa ti náhodou stane, že zo zvyku ešte vypneš svetlo vypínačom, uložené nastavenia sa ti nestratia.

Prispôsobujeme si žiarovku

Žiarovka je nakonfigurovaná a nazdieľaná s ostatnými členmi domácnosti. Teraz sa už môžeš hrať do sýtosti. Môžeš si nastaviť rôzne režimy, časovač alebo tzv. „Smart Scene“. Napr. pri západe slnka sa má automaticky znížiť intenzita osvetlenia pri konkrétnom farebnom spektre.

Screenshot MiHome
Zopár screenshotov z aplikácie

Daňou za nízku cenu žiarovky je, že aplikácia je trochu neprehľadná a ťažkopádne nastavovanie. Môžeš ešte použiť aplikáciu výrobcu Yeelight, ktorá to predáva v spolupráci s Xiaomi.

Yeelight
Yeelight
Developer: Yeelink
Price: Free

Mierne rozdiely sú tu. Oproti Mi Home jej niečo chýba, ale zas niečo pridáva. Najväčšie + vidíme nastaviť si v iOS jednotlivé pokyny v spolupráci Siri. Takto môžeš žiarovku ovládať pomocou hlasových povelov zadaných hlasovej asistentke Siri. Obe aplikácie môžeš používať, pretože majú spoločné Mi konto.

Screenshot Yeelight
Zapínanie a vypínanie svetla pomocou Siri

Drahšia a jednoduchšia alternatíva

Podobné a niekoľkonásobné drahšie riešenie má aj značka Philips so svojou radou Hue. Okrem žiaroviek (farebná LED žiarovka stojí približne 60,- €) potrebuješ aj Philips Hue Bridge (ďalších 60,- €). Zato celá prevádzka a nastavenie je podstatne jednoduchšie.

Výhodou, aj nevýhodou je, že musí byť dostupné internetové pripojenie. Nevýhodou je, že niekto nemusí byť rád, keď jeho domácnosť je nastavená niekde na externých službách. Výhodou je, že môžeš si ovládať domácnosť odkiaľkoľvek na svete. Napríklad aj po ceste na dovolenku si skontrolovať či si všetko vypol.

Yeelight Bulb

Od oboch značiek je prisľúbená aj podpora Apple Homekit. Už nie je potrebný špeciálny hardware od Apple a tak rozvoju tejto platformy nič nebráni, iba software aktualizácia. Áno, už aj žiarovky a zásuvky je potrebné aktualizovať :).

Integrácia Xiaomi Yeelight do Apple Homekit

Nám sa nechcelo čakať, kedy bude k dispozícii aktualizácia a do ekosystému Apple sme si integrovali žiarovku sami. Potrebuješ k tomu nejaký server založený na Linuxe (napr. aj lacný Raspberry) a mať nainštalované Homebridge.

Screenshot Apple Home
Prehľadná a jednoduchá aplikácia integrovaná priamo do operačného systému. Nevýhodou je, že keď chceš ovládať zariadenia mimo domova, musíš mať doma napr. Apple TV (minimálne 4. generácia), HomePod alebo iPad (minimálne iOS 10).

Takýto server máme, kde prevádzkujeme aj vlastný cloud na zálohovanie fotiek z našich ciest, tak sme si vyhradili približne dve hodinky času a celé to sprevádzkovali. Už teraz si objednávame inteligentné zásuvky do domácnosti. Okrem toho, že idú vypnúť a zapnúť na diaľku, tak ti dajú aj štatistiku spotreby.

Pár príkladov použitia

Nádherné na celom využití inteligentných prvkov je nastavenie automatizácie. Možno ťa v rýchlosti nič nenapadá, ale keď začneš rozmýšľať nad využitím, určite ťa pár riešení napadne. Pre inšpiráciu zopár našich riešení, kvôli ktorým budeme ešte dokupovať prvky do domácnosti.

Koogeek zásuvka
Domácnosť vybavíme najbližšie inteligentými elektrickými zásuvkami značky Koogeek. Na AliExpress stojí 23,- €. Na našom trhu je minimálne o 10,- € drahšia.
  • Pri odchode posledného člena domácnosti, zhasne všade svetlo a vypne konkrétne zásuvky (eliminuješ napr. zabudnutú zapnutú žehličku)
  • Pri zazvonení budíka zapne svetlo v spálni na 10% intenzite a postupne ju bude zvyšovať
  • Ak ti niekto zazvoní od brány alebo pred bytom, zabliká žiarovka (aplikácia je schopná sa naučiť tvoj zvuk zvončeka)
  • Ak sa nachádzaš xy km od domova, zdvihne teplotu radiátora (nutný inteligentný termostat)
  • Keď vonku začne pršať a nenachádzaš sa doma, môžeš dostať notifikáciu o zabudnotom otvorenom okne (nutný okenný senzor)
  • Pravidelný reset zariadenia (nutná elektrická zásuvka)
  • Počas neprítomnosti môžeš emulovať svoju prítomnosť doma, napr. svietením, či prehrávaním hudby.

Tých senzorov je neúrekom. Je len na tebe ako ich využiješ. Aj v spojení s inteligentnou kamerou, či pohybovým čidlom sa dá toho vymyslieť.

Prečítaj si ďalšie články

Nick Middleton: Atlas zemí, ktoré neexistujú

Atlas zemí, které neexistují

Určite poznáš neuznaný štát Kosovo. Možno si počul aj o krajinách ako: Palestína, Západná Sahara, Východný Timor, Abcházsko, Južné Osetsko či Severný Cyprus. Všetky majú jednu spoločnú vlastnosť. Nie sú oficiálne uznané ako štáty. A práve aj týmto krajinám sa venuje nasledujúca kniha.

Dan Morris Photography

Malá fotokniha od ZNO takmer zadarmo

Fotokniha je ideálny formát ako uchovať svoje spomienky z cestovania, udalostí či ako darček. Už sme vám ukázali v minulosti, ako ušetriť na naozaj reprezentatívnej knihe od Saal Digital. Tentoraz tu máme pre vás podobný tip, podobného štýlu, ale pre úplne iný formát.

IFTT na mobile

Chybné nacenené letenky priamo na mobil

Občas sa vyskytnú letenky za šialené ceny a väčšinou sa jedná o chybu v systéme či ľudskú chybu. Takéto ponuky sa na internete neohrejú dlho a preto treba reagovať ihneď. Ale zas nedá sa na to čakať neustále a tak som hľadal systém ako sa k nim čo najrýchlejšie dostať.

Cestovanie s káblami

Univezálne a nezničiteľné káble na cesty

Káble na príslušnú elektroniku tvoria neoddeliteľnú súčasť našej príručnej batožiny. A že máme občas slušnú spotrebu. Buď ich stratíme, zabudneme alebo zničíme. Tentoraz nám dorazili veľmi zaujímave káble a riešia veľa z našich potrieb.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.