Skip to content

Ako sa zbaliť do príručnej batožiny na 3 týždne

CK Knirsch 8. februára 2023

Približná doba čítania: 6 minút

Možno to celé znie nereálne, ale je to možné. Dokonca vám môže ostať dokonca aj trochu miesta navyše. A nepotrebujete žiadne extra zázraky, len si naozaj treba premyslieť čo je dôležité a čo nie. V letnom období to nebude až tak ťažké, ale v zime to je trochu komplikovanejšie, aj keď naše kroky smerovali do Maroka (a Západnej Sahary), tak teplo v januári ani v tejto krajine nie je. Teploty niekde atakujú až 22 °C, ale pri pohorí Atlas sú aj mínusové teploty.

Voľba vhodného batohu / kufra

Zabudnite rovno na kufor a zvoľte radšej batoh. Najpopulárnejšie low cost aerolinky, majú rozmer príručnej batožiny 40x20x25cm (RyanAir) a 40x20x30cm (WizzAir). Na tento rozmer majú pripravenú konštrukciu pred vstupom do lietadla a môžu vás vyzvať uložiť batožinu do tejto “klietky”. Ak máte kufor s pevnou konštrukciou, tak môžete mať problém. Do rozmeru sa zarátavajú aj samotné kolieska. Napriek tomu batoh môže mať aj o niečo väčšie rozmery, ale dokážete ho stlačiť do daného rozmeru. Tým pádom môžete mať batoh aj mierne cez limit, napr. v objeme 30l a prejdete bez problémov.

Využívame batoh Fjällräven Kånken Laptop 17″, ktorý mierne presahuje odporúčané rozmery a nemali sme s ním vôbec žiadne problémy. Pred tým to bol zas batoh od Xiaomi. A aj keď máte v ňom 17″ notebook, nie je problém tieto ruksaky vsadiť do kontrolnej “klietky”.

Treba si dokúpiť podpalubnú batožinu?

Je to individuálna preferencia. Za podpalubnú batožinu si treba vždy priplatiť u nízkonákladových leteckých spoločnostiach a nie je to lacné. Niekedy je to drahšie, ako samotná letenka. 10kg odbavená batožina sa pohybuje od 12 € do 59 € za jeden let a 20kg je od 8 € až do 79 €. Za túto sumu si môžete dokúpiť na mieste potrebné veci, prípadne si nechať dať niekoľko krát vyprať. A to nevravíme, že sa budete musieť ešte ťahať s ďalšou batožinou navyše.

Pripravte si veci na cestu a hneď polovicu odoberte

Doma si pripravte na kopu všetko, čo všetko si chcete zobrať so sebou. Po tomto úkone, treba polovicu vrátiť späť do skrine a nepotrebné veci tiež odstrániť. Takisto treba odobrať aj nepovolené veci v príručnej batožine.

Naozaj vám netreba si so sebou brať sprchový šampón, šampón na vlasy či zubnú pastu. Tie si môžete dokúpiť aj na mieste. Takisto aj ďalšie lacné zbytočnosti. Aj taký uterák. Zabezpečte si tenký rýchloschnúci, ak si ho už musíte brať, ale väčšinou je na každom ubytovaní k dispozícii.

Príručna batožina

Nepotrebujete ani spodné prádlo, ponožky či tričko na každý deň. Stačí si zrátať počet dní na dovolenke a túto číslovku vydeliť napr. troma. Bohate to stačí. Vyprať sa dá kdekoľvek, ak chcete mať každý deň čisté veci.

Keď už máte veci pripravené, odoberte tie najhrubšie veci a tie si oblečte na cestu a nebaľte ich do príručnej batožiny. Nepotrebujete dva svetre, stačí jeden, ten čo máte na sebe. Bunda detto. Ak často cestujete, odporúčame investovať do funkčných tenkých vecí. Viac sa vám ich zmestí do vašej batožiny.

Zbaľte sa

Keď už sa začnete baliť využite každý dostupný priestor. Začnite od tých najobjemnejších vecí a prázdny priestor vyplňte tými menšími. Sa budete čudovať, koľko vecí sa zmestí do takej obuvi. Veci neukladajte tak, aby ostali nepokrčené, aj tak sa pokrčia. Radšej ich zrolujte. I to ušetrí niečo miesta.

Tipy na balenie
Takmer všetky ponožky i spodné prádlo sa zmestili do topánok.

Veľa drobností, ako napr. slúchadlá, powerbanku, nabíjačku, slnečné okuliare a ďalšie drobností si dajte do bundy alebo nohavíc, ktoré máte na sebe. Zbytočne zaberajú miesto v batožine.

Vlastne to je všetko. Na tri týždne sme sa dokázali zbaliť len do príručnej batožiny a to sme brali so sebou ešte aj notebook. Naozaj sa to dá. Navyše sa držíme hesla: “Čo sme zabudli, to nám nechýba”.

Dá sa ísť aj úplne na ľahko

Kto nemá problém s financiami, dá sa ísť aj s rukami vo vreckách. Stačí ti len pas, telefón a dostatok financií. Ostatok je zbytočný luxus. 🙂

Príručná batožina
Príručná batožina
Úspešne zbalení a môžeme vyraziť

Prečítaj si ďalšie články

Super

S bezpečnostnou vestou sa dostanete takmer kamkoľvek

David Allegretto a jeho kolega Sean vykonali malý experiment a boli šokovaní výsledkami. Kúpili si niekoľko reflexných bezpečnostných viest a začali testovať. Tie použili k vstupu do obmedzených oblastí. Veľmi rýchlo zistili, že nikto nespochybňuje ľudí, ak majú na sebe takúto vestu. Začali teda testovať, ako ďaleko sa s takýmito vestami dostanú.

Západ slnka, Rumunsko

Maramureš: kraj starých časov

Severná oblasť Rumunska, ktorú oddeľuje od Ukrajiny rieka Tisa, môže niekomu na prvý pohľad pripadať ako ospalý a zabudnutý pohraničný kraj. Lenže Maramurešská župa je neskutočným miestom, kde sa zachovali tradície ako nikde inde v krajine. A akonáhle si dedinčania oblečú pestrofarebné kroje, všetko okolo teba začína pripomínať múzeum so živou expozíciou s točiacim sa…

Malorka

Znova na Malorku. Tentoraz “až” na dva dni

Tento rok asi každý bol na Malorke vďaka ultra lacným cenám leteniek a možnosť si zaletieť takmer na otočku. To sme už absolvovali začiatkom júna. Na október sa znova vyskytli dobré ceny leteniek a preto sme vôbec neváhali. V tomto mesiaci je ešte po celom lete teplé more, tak prečo nie.

Noc múzeí

Tip na weekend: Na Noc múzeí do Viedne

Európska Noc múzeí sa už tento rok uskutočnila na jar. Ak ste ju z nejakého dôvodu nestihli, môžete ju onedlho absolvovať v Rakúsku.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.