Skip to content
Atlas Obscura: <span>Brunej</span>

Brunej

Máme tu zatiaľ len jedno miesto, ktoré stojí za návštevu

Brunej (oficiálne Brunej Darussalam, malajsky: Negara Brunei Darussalam, anglicky: Brunei Darussalam), jedna z bohatých ropných krajín, sa rozkladá na ostrove Borneo, v juhovýchodnej Ázii. Okrem pobrežia Juhočínského mora susedia len s Malajziou.

Brunej je jedným z členov Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Podľa sultánovho nariadenia sa v štáte nemusia platiť dane a obyvatelia majú zadarmo zdravotníctvo a školstvo.

Zásoby ropy podľa CIA Factbook 2001 dosahovali 110 mil. barelov, čo pri súčasnej ťažbe vystačí do roku 2030, súčasne sa zvyšuje ťažba zemného plynu, ktorého výroba (v kvapalnom stave) bola v roku 2011 viac ako 25 miliónov kubických metrov.

Ako jedna z len troch krajín sveta (okrem Lichtenštajnska a Palau) mala nulový štátny dlh do roku 2006 vrátane. Potom štátny dlh začal pomaly narastať. Roku 2014 výška štátneho dlhu vystúpala na 2.46% HDP. Parlament tvorila dvadsaťčlenná zakonodárna rada, ale len do roku 1962, kedy bola rozpustená.

Najvyšším predstaviteľom štátu a predsedom vlády tohto, najmä na zemný plyn a ropu bohatého štátu, je sultán Muda Hassan al-Bolkiah, ktorý ma so svojou rodinou v rukách absolútnu moc.