Skip to content

Sumbiling Eco Village

Odľahlý kemp/dedina zasadená do jedného z najzachovalejších dažďových pralesov na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Brunej tvorí iba 1 percento ostrova Borneo a má menej ako 500 000 obyvateľov a býva často nepovšimnutý v tieni s oveľa väčšími ostrovnými susedmi, Malajziou a Indonéziou. Ignorovanie drobného Bruneja je však nákladné, pretože malý národ vlastní niektoré z najstarších dažďových pralesov na svete.

Brunejské dažďové pralesy sa do veľkej miery zachovali vďaka prísnej politike “no cut”, ktorú vláda schválila v 90. rokoch v boji proti odlesňovaniu. Výsledkom je, že starodávne tropické dažďové pralesy zaberajú viac ako 70 percent brunejského územia a ekoturizmus sa stal novým zameraním národa, keď sa pokúša diverzifikovať svoju ekonomiku závislú na rope.

Len pár minút od národného parku Ulu Temburong – prvého národného parku v krajine, ktorý sa pravidelne označuje ako “Zelený klenot Bruneja” – Sumbiling Eco Village zúročuje tieto dlhodobé snahy o zachovanie a stal sa jedným z popredných ekologických cieľov v krajine. Sumbiling je riadený v spolupráci s miestnou komunitou Iban, ktorá sa nachádza na brehu rieky Sungai Temburong. Umožňuje návštevníkom preskúmať sviežu zelenú džungľu, v tomto divoko nedotknutom kúsku zeme Bornea.

Sumbiling Eco Village

Sumbiling Eco Village sa nachádza v brunejskej časti Temburong, exkláve oddelenj Malajziou a Brunejským zálivom. Aby si sa vyhol zbytočným štyrom kontrolným bodom na hraniciach, necestuje po zemi, ale plav sa rýchločlnom z Bandar Seri Begawan alebo Bangar, odkiaľ odchádzajú pravidelne.

Brunej ponúka ďalšie miesta

Brunej - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Brunei Darussalam
Hlavné mesto: Bandar Seri Begawan
Úradné jazyky: malajčina, angličtina, čínština
Štátne zriadenie: absolútna monarchia
Dátum vzniku: 1. januára 1984
Rozloha: 5770 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: brunejský dolár
Kód meny: BND
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.454 BND
Medzinárodný kód krajiny: BRN/BN
Internetová doména: .bn
Predvoľba telefónneho čísla: +673

Blízke miesta do +/- 300km