Skip to content

Taongi

Najsuchší a najsevernejší atol Marshallových ostrovov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Scott Moorman vyrastá v San Fernando Valley, ako dieťa sleduje v televízii seriál Adventures in Paradise a sníva o živote na Havajských ostrovoch. V roku 1975 opúšťa kontinent a nachádza nový domov v Nahiku na východnom pobreží ostrova Maui, kde platí havajský čas: keď je pekne, nechá sa práca stáť. Tak tomu je i onoho nedeľného rána 11. februára 1979. Oceán je hladký ako zrkadlo, obloha takmer bez oblakov. Scott a jeho štyria priatelia sa rozhodnú, že si vyjdú na ryby. Kúpia nové sviečky do lodného motora, chladničku naplnia pivom a limonádami a naložia ľad na ryby, ktoré, ako dúfajú, chytia. Okolo 10. hodiny míňajú kamenný val u ústia zo zálivu a Sarah Joe, päťmetrový motorový čln, naberá smer k juhu. Všetci majú slnečné okuliare, dlhé vlasy a husté fúzy. Niekto ubalí prvého jointa.

Marshallove ostrovy

Okolo poludnia sa zdvíha vietor, popoludní je z neho víchrica a pri zotmení už zúri silou orkánu, pustoší pobrežie a bičuje more. Vlny dosahujú výšky niekoľkých metrov, dážď neustáva.

Približne o sedemnástej hodine je Sarah Joe nahlásená ako nezvestná. Pobrežná stráž vysiela do búrky vrtuľník a lietadlo, ale je veľmi zlá viditeľnosť. Počas piatich dní prebieha pátranie pobrežnej stráže, príbuzní pokračujú o týždeň viac. Nenájdu nič. Vôbec nič. Po mužoch ani stopa, nikde ani kúsok člna.

Marshallove ostrovy

O deväť a pol roka neskôr objavuje morský biológ John Naughton, ktorý sa pátrania zúčastnil, vrak člna na pláži ostrova Taongi, najsevernejšieho a najsuchšieho atolu Marshallových ostrovov, 3750 km od Havajských ostrovov. Na trupe lode zo sklenených vlákien sa leskne havajské registračné číslo. Je to Sarah Joe.

Hneď vedľa sa na jednoduchom hrobe z navŕšených kameňov týči kríž z naplaveného dreva. Niekoľko kostí vyčuhuje z piesku. Ako sa ukáže, sú to ostatky Scotta Moormana. Kto ho tu pochoval a kde sú ostatní, zostáva tajomstvom.

Marshallove ostrovy ponúka ďalšie miesta

Marshallove ostrovy - Krátke info

Marshallove ostrovy, vlajka

Miestny názov: Aolepān Aorōkin M̧ajeļ
Hlavné mesto: Majuro
Úradné jazyky: marshallčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 21. októbra 1986
Rozloha: 18143 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.082 USD
Medzinárodný kód krajiny: MIL
Internetová doména: .mh
Predvoľba telefónneho čísla: +692