Skip to content

Bletchley Park

Domov Alana Turinga a rozlúštenia kódu Enigma,

Približná doba čítania: 3 minúty

Obľúbená turistická atrakcia Bletchley Park a jeho sídlo boli kedysi “najlepšie stráženým tajomstvom Británie”. Počas druhej svetovej vojny tu matematik a kryptológ Alan Turing so svojim tímom na základe podkladov od poľských kolegov prelomili slávny nacistický kód Enigma. Podarilo sa im to najmä vďaka prístroju Bombe, mechanickému predchodcovi počítačov, ktorý navrhol sám Turing. Je dosť možné, že tento úspech mal oveľa ďalekosiahlejšie dôsledky pre smerovanie vojny než akákoľvek vojenská operácia.

Týmto hrdinom sa dlhé desaťročia nedostávalo zaslúženej slávy. Počas vojny išlo o miesto s najvyšším utajením a rovnako to bolo aj počas studenej vojny. Nikto o ňom nesmel hovoriť. Až v roku 1990 sa miesto dočkalo patričného uznania a časom sa premenilo na moderné múzeum, ktoré otvorilo svoje brány v roku 2014. Sídli v niekoľkých zrenovovaných budovách stojacich na rozľahlom pozemku a je tak napratané informáciami a artefaktmi, že ak si ho chcete prejsť naozaj celé, budete na to potrebovať viac ako jeden deň (našťastie lístky platia dva dni).

Múzeum pokrýva široké spektrum tém s takými detailmi, že tým, ktorí neprechovávajú osobitnú vášeň pre matematiku, sa z toho môže zakrútiť hlava. Komplikovanú kryptológiu však vyvažujú osobné príbehy mužov a žien, ktorí boli v operácii zapojení, a tie sú skutočne fascinujúce (najmä príbeh Alan Turinga). Kancelárie v hlavnom sídle a aj pracovne v rôznych bungalovoch a barakoch na pozemku sa dočkali vernej rekonštrukcie.

Enigma

Pri Bletchley Park sa nachádza Národné výpočtové múzeum, kde môžete vidieť funkčný zrekonštruovaný počítač Colossus, ktorý bol vrcholom dekódovacích úspechov. Colossus sa všeobecne považuje za prvý skutočný elektronický počítač – a je to naozaj obor, ako napovedá aj jeho názov. Zvyšok expozície múzea sa venuje povojnovým dejinám výpočtových technológii. Nachádza sa tu tiež niekoľko pozoruhodných artefaktov, napríklad originálny počítač WITCH z jednej z prvých britských jadrových elektrárni, ktorý je údajne najstarším pôvodným a dodnes funkčným počítačom na svete.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.844 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km