Skip to content

Múzeum špionáže

Nemecké múzeum špiónov v Berlíne na Leipziger Platz vám umožní preskúmať vzrušujúci svet agentov a tajných služieb. Pomocou najmodernejšej technológie môžete zažiť multimediálnu cestu dejinami špionáže.

Približná doba čítania: 2 minúty

Relatívne nedávny prírastok do širokého portfólia berlínskych múzeí je mimoriadne modernou záležitosťou s množstvom interaktívnych prvkov, ktoré vás učia hrou. Po úvodnej sekcii na prízemí, ktorá približuje dejiny špionáže od starovekých čias až do obdobia tesne pred prvou svetovou vojnou, nasleduje hlavná časť na poschodí, pokrývajúca prevažne 20. storočie. Venuje sa napríklad kryptologickým úspechom v druhej svetovej vojne či sledovacím technológiám Stasi v NDR.

Veľkou témou je aj medzinárodná špionáž počas studenej vojny. V rámci nej výstava tiež približuje jeden pozoruhodný incident z tých čias, “dáždnikovú vraždu” bulharského disidenta pomocou otráveného hrotu dáždnika na Westminster Bridge v Londýne. Takisto tu však nájdete oveľa modernejšie prípady, napríklad vraždu bývalého člena ruskej KGB Alexandra Litvinenka ožiarením vysoko rádioaktívnym polóniom, ku ktorej došlo tiež v Londýne v roku 2006.

German Spy Museum

Jednou z tematicky najsúčasnejších je časť venovaná whitsleblowerovi Edwardovi Snowdenovi a téme dátovej bezpečnosti v digitálnom veku. Veľká pridaná sekcia o fiktívnom hrdinskom agentovi Jamesovi Bondovi zahŕňajúca rôzne rekvizity z filmov zase vyvoláva nostalgiu.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km