Skip to content

Cintorín Highgate

Vieš kde je pochovaný Karl Marx či Douglas Adams? Na jednom z najstarších v Londýne, kde že vraj straší...

Približná doba čítania: 3 minúty

Highgate je jedným z najslávnejších cintorínov v Londýne. Otvorený bol roku 1839.

Sú tu uložené napríklad ostatky Karla Marxa (náhrobok poznáš podľa busty s bielym plnofúzom), autora sci-fi románov Douglasa Adamsa alebo Adama Wortha, ktorý bol pravdepodobne inšpiráciou pre postavu profesora Moriartyho v knihách o Sherlockovi Holmesovi. Vo viktoriánskej dobe chceli byť všetci, ktorí niečo znamenali, pochovaní práve tu.

Lenže móda sa mení, a tak sa v 40. rokoch 20. storočia cintorín ocitol vo veľmi zanedbanom stave a kedysi výstavne náhrobky boli prerastené burinou.

V roku 1970 skupina okultných nadšencov prehlásila, že na cintoríne zahliadli neľudské bytosti. Najprv sa hovorilo o duchovi, neskôr sa však rozšírila správa, že sa na cintoríne schováva upír, transylvánsky princ, ktorý tu bol pochovaný na začiatku 19. storočia.

Dvaja samozvaní lovci príšer Seán Manchester a David Farrant sa začali predháňať v tom, kto upíra zneškodní. Každý z nich o svojom rivalovi prehlasoval, že je to šarlatán. Nenávisť sa dostala až do médii, najmä vďaka súčasnému záujmu o okultné vedy, ktorý Anglicko zaplavil po vydaní hororového románu Exorcista. Lov na upíra sa odohral v piatok 13. marca 1970. V noci sa cez policajné zátarasy na cintorín dostala skupina fanatikov vybavených kolmi, cesnakom, krížmi a svätenou vodou. Cintorín ovládol chaos, žiadny upír ale videný nebol.

Manchester i Farrant sa na Highgate ešte dlhé roky vracali v snahe upíra nájsť a zneškodniť. Poničili pri tom hroby, z ktorých vyťahali telá a stínali im hlavy. Skutočného upíra sa však ani jednému nájsť nepodarilo. V roku 1974 bol Farrant zadržaný pre zničenie náhrobku a manipuláciu s ľudskými ostatkami.

Spor medzi Farrantom a Manchesterom trvá dodnes a z cintorína Highgate sa stalo obľúbené miesto milovníkov okultných vied, paranormálnych javov a upírov.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km