Skip to content

Bod Nemo

Na neprístupnom bode oceánov sa nemôžete dostať ďalej od pevniny bez toho, aby ste opustili planétu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Niekedy si jednoducho prajete, aby ste sa mohli dostať čo najďalej od všetkých a všetkého, a na celej planéte možno neexistuje vhodnejšie miesto, ako je Point Nemo, miesto, ktoré je od pevniny vzdialené viac ako ktorékoľvek iné miesto v oceánoch.

Technicky je toto miesto, ktoré sa nachádza ďaleko v Tichom oceáne, známe ako “Oceánsky bod nedostupnosti”. Jeho prezývka je prevzatá od postavy Julesa Verna, kapitána Nema, latinského názvu, ktorý sám o sebe znamená v preklade ” žiadny”. Odľahlé miesto v oceáne sa nachádza viac ako 1 450 námorných míľ (2688 km) od najbližšej pevniny, ktorá je jedným z troch miest.

Oceánsky bod nedostupnosti

Keďže Zem je guľatá, rozhodnutie o najvzdialenejšom oceánskom mieste si vyžadovalo tri rovnako vzdialené lokalizačné body. Sú nimi ostrov Ducie, ktorý je sám o sebe pustým a neuveriteľne vzdialeným atolom patriacim do siete ostrovov Pitcairn; skalnatý ostrov Motu Nui v Čile a antarktický ostrov Maher, ktorý je taký malý a vzdialený, že bol objavený až v 40. rokoch 20. storočia.

Point Nemo bol prvýkrát objavený v roku 1992 vďaka použitiu softvéru na geotargeting. K najodľahlejšiemu bodu oceánu sa nedá dostať žiadnym komerčným spôsobom, a to z dobrého dôvodu. Nič sa tam nenachádza. Žiadny maják ani kotviaca značka. Len obrovské priestory otvoreného oceánu. Jediné, čo návštevník na Point Nemo nájde, je česť, že je ťažko dostupný ako ktokoľvek iný na planéte.

Pozoruhodnou zaujímavosťou je skutočnosť, že na tomto mieste sú najbližšie k prípadným dobrodruhom len astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici, ktorí sú pri prelete nad ním vzdialení len 400 kilometrov oproti 2688 km, čo je vzdialenosť k najbližšej pevnine.

Antarktída ponúka ďalšie miesta

Antarktída - Krátke info

, vlajka

Úradné jazyky: angličtina
Rozloha: 14200000 km²
Časové pásmo: UTC -8:00
Medzinárodný kód krajiny: ATA/AQ
Internetová doména: .aq
Predvoľba telefónneho čísla: +672