Skip to content

Nulový ostrov

Frekventovaný ostrov v strede sveta, ktorý v skutočnosti neexistuje.

Približná doba čítania: 3 minúty

V mieste, kde sa pretína poludník a rovník, sa nachádza ostrov, na ktorom je podľa všetkého pomerne hustá premávka – čo je prekvapujúce vzhľadom na to, že neexistuje.

Niekedy pri nahrávaní fotografie na webovú stránku, označovaní príspevku miestom alebo písaní článku pre populárnu cestovateľskú webovú stránku zistíte, že zadaná adresa vedie na miesto vo východnej časti Atlantického oceánu pri pobreží Afriky. Pri podrobnejšom skúmaní zistíte, že toto miesto má príznačné súradnice 0.000000,0.000000, ale nie sú tam žiadni ľudia, ba dokonca ani pevnina. Prečo si teda váš počítač myslí, že ste tam boli?

Problém zvyčajne pramení z mapovacieho softvéru, ktorý nedokáže rozlíšiť medzi “nula” a “nič” (čo znamená “žiadne údaje”). Chybne napísané názvy, alebo neplatné adresy niekedy spôsobia, že geokódovací softvér nedokáže priradiť názov miesta k sústave súradníc. Ak pre dané miesto nie sú k dispozícii žiadne údaje, počítače často vyplnia súradnice ako “0, 0” a bác – váš výlet do “Masachoosets” sa práve stal výletom do Guinejského zálivu. Zvyčajne je to zámerné: Existencia záznamov označených ako “Null Island” znamená chýbajúce údaje o polohe, ktoré sa potom dajú upraviť a opraviť.

Nulový ostrov

Napriek tomu, že je Nulový ostrov vzdialený viac ako 300 míľ od najbližšej pevniny, nie je úplne pustý. Ak by ste sa tam vybrali, našli by ste osamelú bóju hojdajúcu sa na mori. Ide o súčasť zariadenia Prediction and Research Moored Array in the Atlantic (známeho aj ako PIRATA), systému na zber meteorologických a oceánografických údajov, ktorý spoločne prevádzkujú Spojené štáty, Francúzsko a Brazília na predpovedanie tropického počasia. Ak sa tu náhodou zastavíte a odfotografujete, nemusíte sa obťažovať s pridávaním polohy – váš softvér na geografické označovanie sa o to pravdepodobne postará za vás.

Afrika ponúka ďalšie miesta

, vlajka

Blízke miesta do +/- 300km