Skip to content

Bourke’s Luck Potholes

Rozbúrené vody vytvorili zvláštnu geologickú lokalitu, ktorá vyzerá ako z obalu progresívneho rockového albumu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na sútoku riek Blyde a Treur v juhoafrickom regióne Mpumulanga vytvorila tisíce rokov trvajúca riečna erózia jedinečný a nadpozemský geologický útvar.

Tu v ústí kaňonu rieky Blyde vytvárali obe rieky víriace vodné víry. Postupom času sa v pieskovcovom podloží vytvorili obrovské valcovité diery. Výsledkom je teraz pri pohľade zo skál fascinujúca sieť tunelov a chodieb a vzájomne prepojených víriacich bazénov. Vďaka rôznym vrstvám pôdy v jednotlivých dierach má každá z nich jedinečnú farbu a vytvára pozoruhodnú a pestrú scenériu.

Bourke's Luck Potholes

Útvary dostali svoje meno podľa prospektora Johna Bourkeho, ktorý ako jeden z prvých vyhlásil, že v tejto oblasti sa nachádzajú náleziská zlata, a ktorý si neďaleko zakúpil pozemok. Napriek názvu výmoľov tu nikdy nenašiel ani uncu zlata – hoci šťastnejší prospektori neskôr v oblasti našli bohaté množstvá zlata. Aj keď odišiel naprázdno, jeho meno žije v tejto ohromujúcej scenérii.

Bourke's Luck Potholes

V prírodnej rezervácii Blyde River Canyon, v ktorej sa diery nachádzajú, sú vybudované mostíky a vyhliadkové plošiny, ktoré návštevníkom umožňujú pozrieť si zaujímavé skalné útvary z rôznych uhlov. Nachádza sa tu aj malé, ale zaujímavé geologické múzeum a krátke turistické chodníky.

Južná Afrika ponúka ďalšie miesta

Bourke’s Luck Potholes

Južná Afrika - Krátke info

Miestny názov: South Africa
Hlavné mesto: Pretória
Úradné jazyky: angličtina, afrikánčina, ndebelčina, pedi, sothčina, svazijčina, tsonga, tswančina, vendčina, xhoština, zuluština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 31. máj 1961
Rozloha: 1221037 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: rand
Kód meny: ZAR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR ZAR
Medzinárodný kód krajiny: ZAF/ZA
Internetová doména: .za
Predvoľba telefónneho čísla: +27

Blízke miesta do +/- 300km