Skip to content

Mandelov dom

Nelson Mandela tu žil so svojou rodinou od roku 1946 až do svojho zatknutia v roku 1962.

Približná doba čítania: 2 minúty

Nelson Mandela sa do tohto domu v Sowete nasťahoval v roku 1946 so svojou prvou manželkou Evelyn a zostal tu až do svojho zatknutia v roku 1962.

Nelson Mandela

V tomto období sa v Južnej Afrike preslávil svojou politickou činnosťou a bojom proti apartheidu. Jeho druhá manželka Winnie Mandelová a ich deti tu zostali počas jeho väznenia. Winnie bola počas manželovho väznenia sama vystavená pravidelnému prenasledovaniu a väzneniu.

Mandela bol prepustený z väzenia v roku 1990 a nasledujúcich niekoľko rokov sa nieslo v znamení konca apartheidu a politických nepokojov. Mandela bol v roku 1994 zvolený za prezidenta a stal sa prvou černošskou hlavou štátu. Jeho vláda bola známa tým, že odstránila inštitucionalizovaný rasizmus, ktorý charakterizoval desaťročia apartheidu, a podporila rasové zmierenie.

Nelson Mandela

Dom bol zničený požiarom v roku 1988 a komunita ho znovu postavila. Mandelovmu domu bol v roku 1999 udelený štatút verejného kultúrneho dedičstva. Dom je teraz pamätným miestom a múzeom, ktoré spravuje Múzeum apartheidu v mene organizácie Soweto Heritage Trust.

Samotná ulica Vilakazi je známa nielen tým, že je domovom Mandelovej rodiny, ale aj arcibiskupa Desmonda Tutu. Je to jediná ulica na svete, ktorá bola domovom dvoch nositeľov Nobelovej ceny za mier.

Nelson Mandela

Južná Afrika ponúka ďalšie miesta

Južná Afrika - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: South Africa
Hlavné mesto: Pretória
Úradné jazyky: angličtina, afrikánčina, ndebelčina, pedi, sothčina, svazijčina, tsonga, tswančina, vendčina, xhoština, zuluština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 31. máj 1961
Rozloha: 1221037 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: rand
Kód meny: ZAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.208 ZAR
Medzinárodný kód krajiny: ZAF/ZA
Internetová doména: .za
Predvoľba telefónneho čísla: +27

Blízke miesta do +/- 300km