Skip to content

Zmrzlina Tapi Tapi

Mrazené pochúťky v tomto podniku v Kapskom Meste sú inšpirované africkými gastronomickými tradíciami.

Približná doba čítania: 2 minúty

Dokonca ani v Južnej Afrike nie sú africké potraviny štandardom. Najmä v Kapskom Meste môže byť stravovanie dosť eurocentrické. Stáročia kolonializmu vymazali pôvodné potraviny a zakorenili myšlienku, že európske jedlo je nejakým spôsobom nadradené. Tieto dôsledky sa prejavujú aj dnes, ale Tapiwa Guzha, mikrobiológ, ktorý sa stal výrobcom zmrzliny, to chce zmeniť. S každým ručne vyrobeným kopčekom zmrzliny podávaným v reštaurácii Tapi Tapi v Kapskom Meste rozpráva príbeh svojej vlastnej histórie jedla, ako aj príbehy z celého afrického kontinentu.

V jeho mrazničkách nájdete príchute, ako je zmrzlina rondo, vyrobená z výživnej jedlej hliny, ktorú konzumujú tehotné ženy v celej Afrike, ako aj rastlinné príchute, ako je čierny džez, horký list a baobab. Niekedy Guzha pripravuje zmrzlinovú verziu kelewele, karamelizovaného ghanského plantajnu so zázvorom a na ohni opraženými arašidmi. Guzhove recepty sa delia od príjemných až po vyzývajúce. Jedna z jeho odvážnejších zmrzlinových príchutí zahŕňala matembu, sušenú rybu, ktorú spojil s karamelom.

Tapi Tapi, Kapské mesto

Tapi Tapi sa nachádza v centre Observatory, eklektickej a rozmanitej štvrti Kapského mesta. Guzha vyzdobil svoj salón pod holým nebom vlastnými umeleckými dielami a textami. Ako podnik jedného muža je jeho prevádzka skutočne pozoruhodná, otvorená šesť dní v týždni a siedmy deň je zatvorená na výrobu zmrzliny.

Tapi Tapi, Kapské mesto

Južná Afrika ponúka ďalšie miesta

Zmrzlina Tapi Tapi

Južná Afrika - Krátke info

Miestny názov: South Africa
Hlavné mesto: Pretória
Úradné jazyky: angličtina, afrikánčina, ndebelčina, pedi, sothčina, svazijčina, tsonga, tswančina, vendčina, xhoština, zuluština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 31. máj 1961
Rozloha: 1221037 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: rand
Kód meny: ZAR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR ZAR
Medzinárodný kód krajiny: ZAF/ZA
Internetová doména: .za
Predvoľba telefónneho čísla: +27

Blízke miesta do +/- 300km