Skip to content

Brána paláca Adil Shah

Osamelý zvyšok paláca zo 16. storočia v historickej časti Goa.

Približná doba čítania: 2 minúty

Medzi mnohými kostolmi a kláštormi, ktoré sú súčasťou starej Goa, sa nachádza nenápadná pamiatka z minulosti. Malé schodíky vedúce ku kamenným dverám.

The Gate of the Palace of Adil Shah

Kedysi dávno to bola súčasť paláca Yusufa Adila Shaha, sultána Bijapurského kráľovstva. V roku 1510 portugalské koloniálne vojská porazili sily Adila Shaha a prevzali kontrolu nad krajinou. Palác slúžil ako rezidencia portugalských guvernérov až do roku 1695 a potom pri slávnostných príležitostiach. Podľa ich tradície sa nový vicekráľ zdržiaval v tomto paláci a čakal na prevzatie slávnostných kľúčov od mesta Stará Goa pri vicekráľovskom oblúku od odchádzajúceho vicekráľa. Odchádzajúci vicekráľ tu tiež čakal, kým nastúpil na loď späť do Portugalska.

Palác Portugalci nazývali Idalcaon Palace. Počas epidémie v 17. storočí bol opustený a neskôr bol na príkaz portugalskej vlády v roku 1820 zbúraný. Materiál bol prevezený do mesta Panjim na stavbu domov. Dnes z neho zostala len brána. Umelecké stĺpy sú vyrobené z čadiča. Ich vrchol zdobí nadpražie. Celá stavba leží na vyvýšenej plošine.

The Gate of the Palace of Adil Shah

Obklopujú ju stromy a možno sa k nej dostať po kamennom chodníku. Vyzerá ako magický portál, ktorý by sa mohol otvoriť do iného kúta zeme vo fantasy románe. Nikdy neviete, či sa pri prechode ním neprenesiete na hrad na druhej strane planéty!

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km