Skip to content

Ostatky sv. Františka Xaverského

 Približná doba čítania: 2 minúty

Neúplne ostatky sv. Františka Xaverského sú vystavené v presklenenej rakve baziliky Bom Jesus v Goa. Časť tela španielskeho misionára, ktorý zomrel v roku 1552, potom čo prehovoril mnoho miestnych ku konverzii, je vystavená už od roku 1554. Istá Portugalka svätcovi odhryzla jeden z prstov na nohe, ktorý si odniesla ako suvenír.

O šesťdesiat rokov neskôr sa stratila Františkova pravá ruka. Jeho horná časť sa našla v Macau, zatiaľ čo zbytok sa dostal až do Ríma. Obe časti sú vystavené v kostoloch príslušných krajinách. Pútnici zo všetkých kútov sveta si postupne poodnášali niektoré Františkove kosti, kusy mäsa a orgány. V bazilike Bom Jesus tak zostala len hlava, obe nohy, ľavá paža a hromádka kosti a kusy kože.

Krádeže ostatkov dokazujú, aký význam mala Františkova misia v Ázii. Ako prvý jezuita v Goa, ktoré vtedy bolo hlavným mestom portugalskej Indie, sa František oddal snahe prehovoriť miestnych hinduistov, moslimov a židov ku konverzii ku katolíckej cirkvi. Podporoval chudobných, kázal a vyučoval. Mal veľké misijné úspechy a pokrstil mnoho ľudí. František nemal pochopenie pre indické náboženstvá, preto u niektorých skupín nebol úspešný.

Bom Jesus, India

Svätý František Xaverský umiera v roku 1552. V roku 1560 sa do krajiny dostala inkvizícia. Pôsobila tu 250 rokov, počas ktorých bolo pred súd postavených 16 000 osôb a aspoň 121 z nich bolo upálených.

India - Krátke info

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 80.727 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km