Skip to content

Baramotichi Vihir

V tejto starobylej studni sa kedysi nachádzala mimoriadne tajná kráľovská rokovacia miestnosť.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kedysi boli stupňovité studne bežné v celej západnej Indii a stále ich možno nájsť okrem iného v štátoch Maharashtra, Gujarat a Rajasthan. Niekoľko kilometrov severne od mesta Satara sa pri dedine Limb nachádza stupňovitá studňa z 18. storočia. Postavil ju Virubai Bhosale v rokoch 1719 až 1724. Jeho voda zásobovala okolité farmy a mangové plantáže po celé generácie.

Studňa, India

Z umeleckého, architektonického a historického hľadiska je táto studňa krásna a dôležitá. Architektonická genialita spočíva v spôsobe, akým je celá stavba úplne skrytá z úrovne terénu. Studňa pôsobí chladivo, keď človek zostupuje nižšie. Prostredie akoby pripomínalo rôzne slávne hľadanie pokladov z literatúry a filmu.

Hlavná studňa má osemuholníkový tvar a hĺbku 34 metrov. Nad ňou sa nachádza komora známa ako Chalbatkhana, kde sa kedysi konali tajné krízové stretnutia. Keďže celá stavba je pod úrovňou zeme, bola dobre ukrytá.

Studňa, India

Do siene sa dá dostať zostupom po úzkom schodisku. Komnatu zdobia rezby božstiev a veľkých bojovníkov spolu so symbolickými zvieratami a runami. Kedysi sa v nej nachádzalo 15 priekop, zariadení podobných kladkám, ktoré sa používali na čerpanie vody zo studne. Z týchto 15 priekop bolo funkčných 12, preto sa používa názov “Baramotichi Vihir” alebo “Studňa s 12 priekopami”.

Studňa, India

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.47 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91