Skip to content

Cristo Rei

Táto obrovská socha Krista bola neúspešným pokusom Indonézie odradiť Východný Timor od požiadavky nezávislosti.

Približná doba čítania: 2 minúty

Východný Timor je jednou z najkresťanskejších krajín na svete, kde sa k viere hlási 99,1 % obyvateľov. Jeho sused, Indonézia, je pritom najľudnatejšou moslimskou krajinou na svete. Toto náboženské miešanie síce v priebehu rokov spôsobilo niekoľko prípadov násilia, ale zároveň sa zrodila súcitná, ale nepríjemná výmena darčekov.

Táto 27-metrová socha Cristo Rei bola postavená v roku 1996 ako dar Indonézie Východnému Timoru. Indonézsky prezident Suharto si chcel pripomenúť 20. výročie invázie a anexie Východného Timoru tým, že sa napoly ospravedlnil Východotimorčanom za desaťročia trvajúcu okupáciu Indonézie. Aby potešil katolícku väčšinu, Suharto, moslim, postavil obrovskú sochu Ježiša stojaceho na vrchole sveta, ku ktorej vedie 590 schodov. Socha bola postavená v indonézskom meste Bandung, kde takmer všetci robotníci vyrezávajúci Ježišovu tvár do medi boli moslimovia.

Socha Krista

Napriek trom mesiacom výstavby a nákladom 5 miliárd rupií (559 000 USD) sa indonézskej vláde nepodarilo upokojiť väčšinu obyvateľov Východného Timoru. Čiastočne to odôvodnili tým, že Suharto sochu natočil tak, aby bola otočená smerom k indonézskemu hlavnému mestu Jakarta, čo medzi Timorčanmi vyvolalo kontroverziu.

Tento trik mal len malý vplyv na zabránenie hnutiu za nezávislosť Východného Timoru, za ktoré ľudia v roku 1999 hlasovali drvivou väčšinou a ktoré nakoniec v roku 2002 vyhrali. Socha Krista v Dili však, podobne ako jej náprotivok v Riu de Janeiro, stále stojí.

Socha Krista

Východný Timor ponúka ďalšie miesta

Východný Timor - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Timor Lorosa'e
Hlavné mesto: Dili
Úradné jazyky: tetumčina, portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 20. mája 2002
Rozloha: 15410 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.07 USD
Medzinárodný kód krajiny: TLS/TL
Internetová doména: .tl
Predvoľba telefónneho čísla: +670

Blízke miesta do +/- 300km