Skip to content

Cintorín Santa Cruz

Cintorín Santa Cruz sa stal tragickým dejiskom masakru v roku 1991, kedy indonézska armáda zastrelila stovky civilistov, čo sa stalo zlomovým okamihom v boji za slobodu Timoru.

Približná doba čítania: 2 minúty

V Santa Cruzi sa v roku 1991 odohral tragický masaker, ktorý zostane v pamäti miestnych ľudí naveky. Počas pohrebnej procesie za bojovníka odboja Sebstiãa Gromesa, ktorého deň predtým zabili indonézske bezpečnostné zložky, indonézska armáda zastrelila stovky mierumilovných civilistov. Ľudia v panike sa rozbehli do hĺbky cintorína, no nasledovali ich indonézski vojaci, ktorí zastrelili asi 250 civilistov.

Sebastião Gomes

Tento tragický incident bol zachytený západným novinárom Maxom Stahlom, ktorý ho nafilmoval. Záznam bol prepašovaný z krajiny a stal sa dôležitou súčasťou oceneného dokumentu. Tento dokument zohral kľúčovú úlohu pri zvýšení povedomia o údele Timorčanov a ukázal svetu brutalitu indonézskej armády. S takýmito dôkazmi už Indonézia nemohla tvrdiť, že v krajine len “nastoľuje poriadok”, a masaker v Santa Cruz sa tak stal zlomovým okamihom v boji Timorčanov za slobodu.

Dnes je hlavným pútnickým miestom na cintoríne hrob Gomesa, ktorý je pre Timorčanov veľmi dôležitým symbolom slobody. Pamätník pred kostolom Motael pripomína tento tragický incident a je dôležitým miestom pre pripomínanie si obetí. Socha, ktorá je vytvorená podľa jedného z ikonických záberov z videa, ktoré zachytilo masaker, je silným symbolom násilia a nezmyselnej smrti mnohých nevinných civilistov.

Sebastião Gomes

Východný Timor ponúka ďalšie miesta

Východný Timor - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Timor Lorosa'e
Hlavné mesto: Dili
Úradné jazyky: tetumčina, portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 20. mája 2002
Rozloha: 15410 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: TLS/TL
Internetová doména: .tl
Predvoľba telefónneho čísla: +670

Blízke miesta do +/- 300km