Skip to content

Ruiny portugalskej pevnosti

Zvyšky bývalej koloniálnej pevnosti na úseku pláže, ktorú občas navštevujú krokodíly.

Približná doba čítania: 2 minúty

V 16. storočí začali Portugalci obchodovať s Východným Timorom a do konca storočia sa Východný Timor stal portugalskou kolóniou. V nasledujúcich storočiach sa Holanďanom a Britom podarilo na krátky čas prevziať moc, ale Portugalcom sa podarilo získať kolóniu späť. Východný Timor sa stal nezávislým až v roku 1975. Po dvoch desaťročiach násilných bojov so susednou Indonéziou, Východný Timor nakoniec v roku 2002 sformalizoval svoj štatút nezávislej krajiny.

V skutočnosti Portugalci vládli nad Východným Timorom približne 500 rokov a spoliehali sa najmä na domorodú poloautonómnu správu. Na ochranu územia však vybudovalo niekoľko vojenských pevností. Na celom Východnom Timore bolo postavených niekoľko pevností, ale ich pozostatky sa nachádzajú len veľmi zriedkavo, čiastočne aj preto, že boli zvyčajne postavené z miestnych nájdených kameňov úhľadne usporiadaných do tvaru steny a držali pohromade pomocou minerálneho lepidla, ktoré časom stratilo svoje spojovacie vlastnosti. Jedna z najmalebnejších pevností sa nachádza na juhu krajiny v dedine Suai Loro, ktorá slúžila aj ako administratívne sídlo a väzenie.

Ruiny portugalskej pevnosti

Nachádza sa pozdĺž pláže a z tejto stavby zostalo len niekoľko múrov, ktoré sú v súčasnosti zrekultivované banyánom. Nie je tu žiaden strážca ani vstupné, ale dávaj si pozor na krokodíly. Je nepravdepodobné, že by si sa s nejakým stretol, ale ak áno, maj na pamäti, že sú obzvlášť nebezpečné na celom južnom pobreží Východného Timoru.

Východný Timor ponúka ďalšie miesta

Východný Timor - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Timor Lorosa'e
Hlavné mesto: Dili
Úradné jazyky: tetumčina, portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 20. mája 2002
Rozloha: 15410 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: TLS/TL
Internetová doména: .tl
Predvoľba telefónneho čísla: +670

Blízke miesta do +/- 300km