Skip to content

Uma Lulik

Obyvatelia Fataluku na Východnom Timore sú etnická menšina známa svojimi elegantnými totemovými domami na koloch, posvätnými domami nazývanými uma lulik. Tieto posvätné domčeky symbolizujú spojenie medzi minulosťou a prítomnosťou, mŕtvymi a živými.

Vo všetkých domorodých dedinách Východného Timoru sa stále nachádzajú tradičné uma lulik, ako aj niekoľko replik domov postavených nedávno na počesť tradície a na ukážku remeselnej zručnosti ľudí Fataluku.

Uma Lulik

Tieto domy, ktoré sa stavajú alebo renovujú každých 10 až 20 rokov, slúžia ako puto medzi rodinami. Proces prestavby posilňuje väzby medzi minulosťou a súčasnosťou a rodinami, do ktorých sa členovia narodili, a tými, ktoré si vybrali. Uma lulik patrí konkrétnej rodine, ale zároveň znamená aj všetky ostatné skupiny potomkov, ktoré s ňou vytvorili puto prostredníctvom manželstiev. V konečnom dôsledku uma lulik stelesňuje ducha rodiny, jej sieť, históriu, tradície a nevyhnutne aj jej podstatu.

Prítomnosť uma lulik je ako svedectvo odolnosti ľudu Fataluku. Ostrov bol prvýkrát kolonizovaný Portugalskom v 16. storočí, neskôr ho obsadili Japonsko a Indonézia. Domorodé obyvateľstvo bolo počas 25-ročnej okupácie Indonéziou prenasledované. Počas tohto obdobia boli mnohé z uma lulik zničené alebo schátrali. V roku 2002, keď krajina získala nezávislosť, sa objavila obroda tradičných zvykov a tieto posvätné domy sa začali opäť objavovať.

Uma Lulik

Uma lulik sa zvyčajne stavajú z miestneho dreva, bambusu a špagátov. Každý prvok však presahuje svoje fyzické vlastnosti a je nabitý symbolikou. Toto prelínanie fyzickej a duchovnej podstaty je rozšírené na spôsob, akým je každý prvok uma lulik spojený s ostatnými, aby vytvoril niečo vyššie, než je on sám. Stavby sú spojením medzi minulosťou a prítomnosťou, medzi tými, ktorí sú tu, a tými, ktorí odišli.

Lospalos, Timor-Leste
-8.5225773,126.9961223
Stiahni si KML súbor
Východný Timor - Krátke info

Timor Lorosa'e
Miestny názov: Timor Lorosa'e
Hlavné mesto: Dili
Úradné jazyky: tetumčina, portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 20. mája 2002
Rozloha: 15410 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.13 USD
Medzinárodný kód krajiny: TLS/TL
Internetová doména: .tl
Predvoľba telefónneho čísla: +670

Blízke miesta do +/- 300km