Skip to content

Uma Lulik

Tieto posvätné totemové domy spájajú ľudí Fatakulu s duchmi ich predkov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Obyvatelia Fataluku na Východnom Timore sú etnická menšina známa svojimi elegantnými totemovými domami na koloch, posvätnými domami nazývanými uma lulik. Tieto posvätné domčeky symbolizujú spojenie medzi minulosťou a prítomnosťou, mŕtvymi a živými.

Vo všetkých domorodých dedinách Východného Timoru sa stále nachádzajú tradičné uma lulik, ako aj niekoľko replik domov postavených nedávno na počesť tradície a na ukážku remeselnej zručnosti ľudí Fataluku.

Uma Lulik

Tieto domy, ktoré sa stavajú alebo renovujú každých 10 až 20 rokov, slúžia ako puto medzi rodinami. Proces prestavby posilňuje väzby medzi minulosťou a súčasnosťou a rodinami, do ktorých sa členovia narodili, a tými, ktoré si vybrali. Uma lulik patrí konkrétnej rodine, ale zároveň znamená aj všetky ostatné skupiny potomkov, ktoré s ňou vytvorili puto prostredníctvom manželstiev. V konečnom dôsledku uma lulik stelesňuje ducha rodiny, jej sieť, históriu, tradície a nevyhnutne aj jej podstatu.

Prítomnosť uma lulik je ako svedectvo odolnosti ľudu Fataluku. Ostrov bol prvýkrát kolonizovaný Portugalskom v 16. storočí, neskôr ho obsadili Japonsko a Indonézia. Domorodé obyvateľstvo bolo počas 25-ročnej okupácie Indonéziou prenasledované. Počas tohto obdobia boli mnohé z uma lulik zničené alebo schátrali. V roku 2002, keď krajina získala nezávislosť, sa objavila obroda tradičných zvykov a tieto posvätné domy sa začali opäť objavovať.

Uma Lulik

Uma lulik sa zvyčajne stavajú z miestneho dreva, bambusu a špagátov. Každý prvok však presahuje svoje fyzické vlastnosti a je nabitý symbolikou. Toto prelínanie fyzickej a duchovnej podstaty je rozšírené na spôsob, akým je každý prvok uma lulik spojený s ostatnými, aby vytvoril niečo vyššie, než je on sám. Stavby sú spojením medzi minulosťou a prítomnosťou, medzi tými, ktorí sú tu, a tými, ktorí odišli.

Východný Timor ponúka ďalšie miesta

Východný Timor - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Timor Lorosa'e
Hlavné mesto: Dili
Úradné jazyky: tetumčina, portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 20. mája 2002
Rozloha: 15410 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.065 USD
Medzinárodný kód krajiny: TLS/TL
Internetová doména: .tl
Predvoľba telefónneho čísla: +670

Blízke miesta do +/- 300km