Skip to content

Darwinovo centrum “duchovnej zbierky”

Prírodovedné múzeum, jedno z troch veľkých múzeí na Exhibition Road v Londýne, je známe najmä svojou výstavou kostier dinosaurov. Tie však nie sú jedinými exemplármi života a zeme, ktoré múzeum uchováva; v jeho stenách sa nachádza viac ako 70 miliónov predmetov roztriedených do piatich hlavných zbierok. Medzi nimi sú aj exempláre, ktoré zozbieral sám Charles Darwin.

Darwinovo centrum

Darwinovo centrum, ktoré bolo pre verejnosť otvorené v septembri 2009, umožňuje podľa webovej stránky múzea návštevníkom múzea “objavovať vedu svetovej úrovne v akcii v dramatickom novom verejnom priestore”. “Darwinovo centrum je najmodernejšie vedecké a zberateľské zariadenie. Budova je najvýznamnejším rozšírením múzea od jeho presťahovania do South Kensingtonu v roku 1881.”

“Duchovné zbierky” sú tie, ktoré sa uchovávajú v alkohole, ktorých sú milióny, niektoré sú vystavené, ale väčšina je uložená v nádobách v čomsi, čo vyzerá ako niekoľko metrov dlhé kartotéky; tie sú verejnosti neprístupné, ak sa nezaregistrujete na prehliadku centra. Niekoľko druhov, ktoré Darwin našiel, boli prvými druhmi, ktoré boli objavené, a sú uchovávané v sklenených nádobách so zlatožltými uzávermi.

Najznámejším tvorom uchovávaným v liehu je pravdepodobne obrovská chobotnica, dlhá viac ako 8,5 metra, s láskavým menom Archie. Ale je tu aj celkom pôsobivý komodský drak a exempláre menších druhov sú rovnako mrazivo a ohromujúco fascinujúce ako tie väčšie.

Cromwell Rd, South Kensington, London SW7 5BD, UK
51.496715,-0.1763672
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Spojené kráľovstvo - Krátke info

United Kingdom
Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.851 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km