Skip to content

Knižnica opátstva Saint Gall

Je to nielen jedna z najstarších zbierok v Európe, ale pravdepodobne aj najkrajšia.

Približná doba čítania: 3 minúty

Existujú krásne staré knižnice a potom je tu knižnica opátstva Saint Gall, ktorá je možno nielen jednou z najstarších zachovaných knižníc v Európe, ale určite aj jednou z najkrajších. Podľa webovej stránky opátstva Saint Gall (nemecky Abtei St. Gallen) sa najstaršie dôkazy o knižničnej zbierke na tomto mieste datujú do obdobia okolo roku 820 n. l., a to v plánoch, ktoré zobrazujú knižnicu pripojenú k hlavnému kostolu.

Stiftsbibliothek St. Gallen

Opátstvo sa údajne riadilo Regulou svätého Benedikta, ktorej časť predpisuje štúdium literatúry, ak by bola k dispozícii knižnica, takže nie je divu, že samotné opátstvo bolo postavené s knižnicou. Ako sa opátstvo v priebehu rokov rozrastalo, rozrastala sa aj jeho knižnica a čoskoro sa toto miesto stalo známym vďaka svojej zbierke iluminovaných rukopisov a spisov, ako aj popredným centrom vedy a západnej kultúry okolo 10. storočia. V polovici 18. storočia bola svetoznáma zbierka presťahovaná do nových priestorov knižnice, ktoré boli bohato zariadené v barokovom rokokovom štýle. Na strope, ktorý bol orámovaný splývavými, zaoblenými lištami, boli nainštalované prepracované umelecké diela, ktoré priestoru dodávali nadčasový a fantastický vzhľad.

Stiftsbibliothek St. Gallen

Drevené balkóny sú tvarované do kvitnúcich tvarov a vzorov. Ozaj, a knihy z historickej zbierky sú tiež vystavené, ak sa dokážete pozrieť poza ich okolie a venovať im pozornosť. Knižnica v St. Gall je dodnes považovaná za takmer bezkonkurenčnú vo svojej kráse. V súčasnosti sa v nej nachádza aj jedna z najvýznamnejších zbierok na svete, ktorá zahŕňa 12 storočí nepretržitej zberateľskej činnosti. Zbierka dokonca obsahuje prvý príklad architektonického plánu na pergamene. Ale vytiahnite nos z knihy a kochajte sa jednou z najúžasnejších knižníc vôbec.

Stiftsbibliothek St. Gallen

Švajčiarsko ponúka ďalšie miesta

Švajčiarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Schweiz
Hlavné mesto: Bern
Úradné jazyky: nemčina, francúzština, taliančina, romanši
Štátne zriadenie: konfederácia
Rozloha: 41285 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švajčiarsky frank
Kód meny: CHF
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.95 CHF
Medzinárodný kód krajiny: CH
Internetová doména: .ch
Predvoľba telefónneho čísla: +41

Blízke miesta do +/- 300km