Skip to content

Elgygytgyn – najzáhadnejšie jazero Čukotky

Toto prastaré jazero nezamrzlo ani počas doby ľadovej. Stále tu žijú reliktné tvory, ktoré sa nikde inde nevyskytujú.

Približná doba čítania: 6 minút

“Ak by mal byť niekto potrestaný samotou a zúfalstvom z neznáma, človek, ktorý strávil celý život v meste a zaslúžil si takýto trest, by mal byť vysadený na brehu Elgygytgyn,” napísal o jazere ruský geológ Vasilij Belyj.

Jazero Elgygytgyn

Jazero s takmer nevysloviteľným názvom “Elgygytgyn” sa nachádza za polárnym kruhom, v srdci Čukotky, a je skutočne jedným z najneprístupnejších miest v regióne – ideálnym miestom na samotu. Najbližšie mesto Pevek je vzdialené 200 km.

Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať k Elgygytgyn, je objednať si zájazd a letieť tam vrtuľníkom z Anadyru, pretože k jazeru nevedú žiadne cesty. Je však možné dostať sa tam aj pomocou terénnych vozidiel z Peveku alebo splavovaním riek Enmyvaamu-Anadyryu.

Jazero Elgygytgyn

Je to najhlbšie jazero na Čukotke. Jeho priemer je 12 km a hĺbka 175 metrov. Ak sa naň pozriete zhora, tvar jazera je takmer dokonale okrúhly a pripomína modročierne oko. Takto však nevyzerá vždy.

V čukčskom jazyku Elgygytgyn znamená “biele jazero” alebo “jazero neroztopeného ľadu”. Počas väčšiny roka je hladina jazera pokrytá ľadom a niekedy sa ľad neroztopí ani v lete.

Brehy jazera tvorí večný ľad a nízke hory. Zima na Čukotke trvá desať mesiacov v roku, počas ktorých teplota klesá na -15 až -39 °C. V lete sa vzduch môže ohriať až na +34 °C, ale aj vtedy sa na povrchu môže vytvoriť ľadová vrstva. Teplota vody v Elgygytgyn nevystúpi nad +3 °C.

Mnohí ľudia obdivujú toto jazero uprostred púštnej tundry. “Neviem, k čomu by som ho prirovnal. Možno keby ste na oslnivo biely list papiera vyliali fľaštičku s veľmi hustým atramentom, vyzeralo by presne tak,” napísal geológ Oleg Kuvajev.

Jazero Elgygytgyn

Mnohých ľudí to však aj desí. Miestni obyvatelia ho nazývajú “čudným, strašidelným miestom”, opradeným legendami. Podľa jednej z nich hlboko v jazere žije prastará príšera nazývaná “Kalilgu”, ktorá pripomína obrovského plaza s veľkou papuľou. Niečo ako škótska Nessie z jazera Loch Ness. Niekedy Kalilgu s hlasným šplechnutím vypláva z hlbín na hladinu a potom sa hneď vráti späť. Podivné silné špliechanie v Elgygytgyne sa skutočne vyskytuje. Hoci si ich miestni obyvatelia mýlia s Kalilgu, s najväčšou pravdepodobnosťou ide len o výrony metánu zo zemskej kôry.

Tak či onak, toto hlboké jazero má všetky dôvody byť zdrojom mýtov: je staré viac ako 3,5 milióna rokov. To, čo ho robí jedinečným, je predovšetkým jeho pôvod.

Dlho sa verilo, že Elgygytgyn s najväčšou pravdepodobnosťou vznikol v kráteri sopky. Túto teóriu potvrdila analýza hornín, ktorá ukázala ich vulkanický pôvod. V roku 2009 však medzinárodný tím vedcov vyvŕtal 225 metrov hlbokú dieru do sedimentov na dne Elgygytgynu. Objavili tam horniny, ktoré sa vyskytujú len v kráteroch vzniknutých pri dopade telesa podobného meteoritu na Zem. Tento objav ukončil polemiku o jeho pôvode. Jazero vzniklo ako dôsledok dopadu meteoritu.

Predpokladá sa, že Elgygytgyn nikdy úplne nezamrzol. Kým pred miliónmi rokov pokrýval Európu a Ameriku ľad, na území dnešnej Čukotky ľadovce neboli. Preto sa v jazere zachoval jedinečný ekosystém a jeho dno je zdrojom informácií o živote na Čukotke za posledných 3,5 milióna rokov. Elgygytgyn sa z hľadiska svojho významu pre výskum niekedy prirovnáva k Bajkalu a grónskym ľadovcom.

Jazero Elgygytgyn

Jazero sa doslova hemží rybami, preto láka priaznivcov vyzývavých výprav a jedinečného rybolovu. Nájdete tu aj endemity – zástupcov flóry a fauny, ktorí žijú len v Elgygytgyn a nikde inde. Žije tu najmä unikátny druh ryby s názvom “Salvethymus svetovidovi“. Tieto ryby sa prispôsobili studenej tmavej vode a jazero obývajú už od čias mamutov. Tieto prehistorické lososy žijú takmer pri samom dne jazera. V ich krvi sa zachovali stopy dávnych fyziologických adaptácií a sú schopné prežiť veľmi dlhé obdobia kyslíkového deficitu. Tento druh prežil pod ľadom prakticky bez kyslíka desiatky tisíc rokov.

Okolie jazera obývajú líšky, vlci a medvede. Preto si cestovatelia zvyčajne berú strelné zbrane pre prípad náhleho stretnutia s predátormi. Predpokladá sa, že výlet k Elgygytgyn je nielen pre ľudí so silným psychickým rozpoložením (nazýva sa “miesto sily” a “oko Zeme”), ale aj pre ľudí s dobrým zdravím. Počasie v tejto oblasti je nestabilné: v lete sa teplota a atmosférický tlak môžu počas jedného dňa niekoľkokrát zmeniť.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 93.536 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7