Skip to content

Tajná raketová základňa na Čukotke

Toto mesto kedysi neexistovalo vôbec na mape. A všetky jadrové rakety mierili na USA. Dnes si môžeš obzrieť toto mesto duchov a nájsť aj tajné dokumenty.

Približná doba čítania: 4 minúty

Spomedzi najrôznejších opustených vojenských základní v postsovietskom Rusku je pravdepodobne Anadyr-1 (Gudym) tým najzáhadnejším. Nachádza sa v tesnej blízkosti ideologického nepriateľa – Spojených štátov amerických, a používalo sa na uskladnenie jadrových hlavíc pre raketovú základňu, ktorá mala namierené na Aljašku, štát Washington, Kaliforniu a Južnú Dakotu.

Tajná raketová základňa na Čukotke
Na cestu do Anadyr-1 musíš zvoliť vhodné auto

Dnes sa predpokladá, že Rusko má najmenej 15 tajných miest. Tieto “uzavreté mestá” sú vládou oficiálne klasifikované, ich názvy a umiestnenie nie sú známe. Nie sú uvedené na žiadnych mapách, nijaké dopravné značky ťa k nim nenasmerujú a návštevy cudzincov sú prísne zakázané.

V roku 1961 bolo postavené uzavreté mesto Anadyr-1 v subarktickom podnebí Čukotky na ochranu Sovietov. Oficiálne sa mesto nazývalo “Anadyr-1”, ale miestny ho nazývali Gudym (Гуды́м) na počesť plukovník Gudymova, ktorý dohliadal na stavbu a za záhadných okolností okamžite po dokončení spáchal samovraždu. S jeho smrťou je spojená ešte jedna legenda – niektorí hovoria, že dostal anonymný telegram z USA, v ktorom mu srdečne zablahoželali k úspešnej výstavbe tajnej vojenskej základne.

Slávna história Gudym sa nedávno skončila. Časti vojenských zariadení bola demontovaná v roku 2002. Všetkých 5 000 obyvateľov (hlavne vojaci a ich rodiny) opustilo osadu s asi päťdesiatimi drevenými a kamennými budovami, letiskom a vojenskou základňou. Väčšina dnes žije v Saratov a Engels. Po celom Gudym sa tiahnu drevené kontajnery. Tie chránili komunikačné káble a potrubia pred zimou. Vďaka prítomnému trvalému permafrostu, ich nemohli zakopať do zeme.

Sovietska armáda bývala dobre platená. Obyvatelia uzavretého mesta ležiaceho na severe, mali slušné platy a príspevky. Mestu Anadyr-1 sa venovala oveľa lepšia starostlivosť, ako v ostatným krajine, pretože ani v čase najväčšej krízy nebol v obchodoch nedostatok potravín. Je to pochopiteľné, bola to jedna z najdôležitejších základní proti Amerike. Spolu s týmto blahobytom však museli čeliť nepriaznivému počasiu, zima je veľmi dlhá a chladná, zatiaľ čo leto je krátke a suché. Sneh tu zostával aj v júni.

Tajná raketová základňa na Čukotke
Pri pohľade zvrchu, vidieť ktoré kritické budovy museli zrovnať so zemou

Hneď za osadou sa nachádza tajný objekt “C”. Ten bol postavený už v roku 1958 a veľká časť sa nachádza ukrytá v hore a podzemí. Celý objekt je autonómnou podzemnou stavbou a má úplnú protiatómovú ochranu. Objekt “C” uchovával tri alebo štyri priekopnícke jadrové rakety typu RSD-10. Podľa všetkého to stačilo na zničenie polovice kontinentu. Povráva sa, že s veľkou pravdepodobnosťou tu boli uskladnené aj tajné nacistické archívy patriace organizácii Ahnenerbe.

Všetky tieto stavby boli naozaj príliš drahé na výstavbu a údržbu, najmä v takto nehostinnom prostredí. Peniaze daňových poplatníkov udržovalo niekoľko desiatok takýchto miest po celom Rusku. Môže sa len špekulovať, že tieto peniaze mohli byť lepšie investované do rozvoja krajiny a Rusko by bolo dnes úplne niekde inde.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7