Skip to content

Fanjingshan

Dva starobylé budhistické chrámy korunujú tento dramatický skalnatý vrchol.

Približná doba čítania: 3 minúty

Samotná hora Fanjingshan (Fanjing) je úchvatný vrchol, ktorý sa týči stovky metrov nad dnom údolia. Ak sa však pozriete bližšie, zistíte, že hora nie je len prírodným zázrakom – je tiež opradená budhistickou históriou a na jej vrchole sa nachádza dvojica starovekých čínskych chrámov.

Fanjing Shan

Fanjingshan sa nachádza vo východnej čínskej provincii Guizhou a je najvyšším vrchom pohoria Wuling, ktorý sa týči do výšky 2570 metrov nad morom. Je obklopený hustými lesmi plnými jedlí a zlatých opíc Guizhou a v júli 2018 bol zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Podobne ako hora Avatar Hallelujah, aj Fanjingshan je oveľa vyšší ako široký, je to vertikálny vrchol, ktorý pripomína ceruzku stojacu na stole. Aby sa návštevníci dostali na vrchol, musia zdolať viac ako 8 000 schodov alebo sa z cesty pod ním vyviezť lanovkou.

Každý z dvoch chrámov na vrchole hory bol postavený na samostatných vrcholoch a návštevníci musia prejsť cez malý most, aby prekonali trhlinu medzi nimi. Existuje len málo dramatickejších spôsobov, ako sa dostať k historickému budhistickému chrámu, ako je prechod cez vysokohorský most v oblakoch.

Fanjing Shan

Mnohí budhisti veria, že Fanjingshan je bodhimaṇḍa (miesto osvietenia) Maitreyu, “budúceho Budhu”. Podľa budhistickej tradície sa Maitreya v budúcnosti vráti na zem, aby pomohol ostatným dosiahnuť osvietenie.

Nie je presne známe, kedy bol Fanjingshan po prvýkrát postavený. Budhizmus sa do regiónu prvýkrát dostal v roku 639 počas dynastie Tang a chrámy boli pravdepodobne postavené niekedy neskôr. Chrámy boli čiastočne zničené koncom roku 1500 počas povstania v Bozhou, keď príslušníci etnika Miao povstali proti dynastii Ming a vyrabovali rôzne posvätné miesta, ale odvtedy boli obnovené.

Po stáročiach histórie je dnes Fanjingshan jedným z najdramatickejšie situovaných chrámov v Číne, monumentom budhizmu, ktorý vám vyrazí dych – najmä ak tam vystúpate 8 000 schodov.

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.77 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86

Blízke miesta do +/- 300km