Skip to content

Výťah Bailong

Najvyšší vonkajší výťah na svete sa tiahne pozdĺž kamenných stĺpov, ktoré inšpirovali plávajúce hory vo filme "Avatar".

Približná doba čítania: 4 minúty

Výťah Bailong v čínskom meste Hunan má za sebou množstvo kontroverzií. Je to však nesporne pôsobivý technický výkon a s výškou 326 metrov drží rekord najvyššieho vonkajšieho výťahu na svete.

Národný lesopark Zhangjiajie v čínskej provincii Hunan je známy veľkolepými pieskovcovými stĺpmi, ktoré sa dvíhajú z lesnej pôdy, pričom najvyšší z nich dosahuje výšku viac ako 3 000 metrov. Spomeňte si na vznášajúce sa Hallelujah Mountains vo filme Avatar a budete mať pomerne dobrý mentálny obraz.

Výťah Bailong

Medzi týmito stĺpmi sa týči ďalšia vznešená stavba, hoci z ocele a skla: Výťah Bailong (v preklade Výťah sto drakov), ktorý je oficiálne uznaný ako najvyšší vonkajší výťah na svete.

Výstavba sa začala v roku 1999 a po investícii približne 20 miliónov dolárov bol výťah Bailong otvorený pre verejnosť v roku 2002. Výťah bol zabudovaný do starostlivo vybranej kremencovej pieskovcovej skaly, do ktorej boli vyhĺbené tunely a šachty na umiestnenie troch presklených dvojpodlažných výťahov.

Výťah má celkovú výšku 1 070 stôp (326 metrov), z čoho spodných 505 stôp je zapustených do horskej steny, pričom horných 565 stôp tvorí otvorená oceľová veža. Tri výťahy idú paralelne a ponúkajú závratný výhľad na pieskovcové stĺpy a okolité hory a lesy.

Výťah Bailong

Po zvýšení rýchlosti v roku 2015 teraz kabíny zvládnu výstup len za jednu minútu a 32 sekúnd. A mimochodom, voľný vstup na hornú exponovanú časť výťahu trvá 68 minút a 26 sekúnd, ale len ak ste blázni a Francúzi.

Každý výťah má nosnosť 4 900 kilogramov, pričom v každej kabíne sa prepravuje 50 cestujúcich. To všetko znamená, že výťah Bailong je nielen najvyšším vonkajším výťahom na svete, ale aj najvyšším dvojpodlažným vyhliadkovým výťahom na svete a najrýchlejším osobným dopravným výťahom na svete s najväčšou nosnosťou.

Hoci je výťah skutočne pôsobivý, vyvolal niekoľko kontroverzií. V rokoch 2002 a 2003 bol na 10 mesiacov odstavený, aby sa vyriešili bezpečnostné problémy, ktoré boli v oblasti ohrozenej zemetrasením obzvlášť naliehavé (všetky kabíny výťahu sú teraz vybavené detektormi zemetrasenia, aby sa v prípade zemetrasenia mohli rýchlo evakuovať).

Výťah Bailong

Ešte kontroverznejšia bola myšlienka vybudovať masívny oceľový výťah v lokalite svetového dedičstva UNESCO a chránenom národnom parku. Okrem všetkých obáv týkajúcich sa výstavby ochrancovia životného prostredia argumentovali aj tým, že by to do už aj tak populárnej lokality prilákalo ešte viac turistov, čo by znamenalo ďalší tlak na park a jeho infraštruktúru.

Zástancovia výťahu sa proti tomuto tvrdeniu ohradili vlastným, pomerne rozumným argumentom: výťah výrazne znížil škody na horských chodníkoch, keďže turisti ich teraz môžu úplne obísť tým, že použijú výťah.

Okrem toho tvrdia, že návštevníci teraz môžu prísť do parku na celodenný výlet vďaka výrazne skrátenej dobe cestovania. Predtým museli turisti jazdiť viac ako tri hodiny po miestami nebezpečnej horskej ceste, aby sa dostali do rôznych častí parku. Teraz musia stáť v rade na jedenapolminútovú jazdu výťahom. Keďže turisti už nemusia nocovať, mnohé hotely a penzióny boli zrušené, čím sa ešte viac znížil vplyv cestovného ruchu na životné prostredie v parku.

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86

Blízke miesta do +/- 300km