Skip to content

Guelta d’Archei

Ťavy a krokodíly sa delia o čiernu vodu tejto ohromujúcej saharskej oázy

Približná doba čítania: 2 minúty

Guelta d’Archei je guelta alebo oáza na náhornej plošine Ennedi v severovýchodnom Čade. Po celé storočia sa karavány zastavovali v kaňone so strmý stenami, aby napojili svoje ťavy. Každý deň možno vidieť stovky tiav, ktoré pijú čiernu vodu z gulety a ich chrochtanie a dupot sa rozlieha celým kaňonom.

Voda väčšinou iba po kolená za tie roky sčernela kvôli nepretržitému prísuny výkalov zo smädných tiav. Nie je to teda ideálne miesto na kúpanie, pokiaľ nie si náhodou krokodíl.

Krokodíly boli kedysi rozšírené po celej Sahare až do začiatku 20. storočia, kedy zvýšené otepľovanie spojené s lovom krokodílom viedla k vyhynutiu mnohých populácií. Najznámejšia zostávajúca populácia v Čade sa nachádza práve v Guelta d’Archei, kde západoafrické krokodíly si pochutnávajú na rybách, ktorým sa darí vo vodách guelty bohatej na riasy.

V guelte vidieť tiež množstvo žiab a antilop púštnych. S výnimkou pastierov tiav tu nenarazíš asi na žiadneho človeka. Čad je jednou z najmenej navštevovaných krajín na svete a oáza leží uprostred Sahary.

Guelta d'Archei

Pre tých dobrodružných cestovateľov, ktorí sa odvážia púšťou na výlet do Guelta d’Archei, je odmenou surrealistická krajina v jednej z najstarších saharských oáz, o čom svedčia aj skalné maľby na útesoch, z ktorých niektoré sú datované až do stredného holocénu (6 000 rokov pred našim letopočtom).

Čad ponúka ďalšie miesta

Čad - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: تشاد
Hlavné mesto: N’Djamena
Úradné jazyky: francúzština, arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 11. august 1960
Rozloha: 1284000 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: frank BEAC/CFA
Kód meny: XAF
Kurz (za 1 € dostaneš): 655.957 XAF
Medzinárodný kód krajiny: TCD/TD
Internetová doména: .td
Predvoľba telefónneho čísla: +235

Blízke miesta do +/- 300km