Skip to content

Hlavná trať

Táto železničná trať, známa ako najvyhliadkovejšia trasa na Srí Lanke, je presiaknutá históriou a ponúka jedinečný výhľad na krajinu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hlavná trať (Main Line) je názov, ktorý tejto železničnej trati dali Briti, ktorí sa na jej výstavbe podieľali približne od roku 1874. Bola to prvá veľká trať postavená na ostrove a pôvodne bola určená na spojenie čajových plantáží v horách s prístavom v Colombe.

Hoci túžba vybudovať železnicu pochádzala od Britov, mnohé jej kľúčové prvky skonštruovala a navrhla skupina talentovaných miestnych inžinierov.

Táto fantastická železničná trať vedie zo stanice Colombo Fort do Badully, približne 182 míľ na východ. Prechádza prirodzenou aj kultivovanou krajinou, ktorá zahŕňa pomerne veľa čajových plantáží. Úchvatné výhľady a prírodné krásy dopĺňa cesta vlaku cez rôzne mestá a dediny.

Železnica, Srí Lanka

Dokonca aj rýchlovlaky na tejto trati jazdia rýchlosťou len okolo 15 míľ za hodinu cez krivoľaký horský terén, čo cestujúcim umožňuje vnímať okolie. Jedným z unikátnych prvkov na trati je železničná slučka Demodara. Ide o uzol, kde sa trať prudko stáča a prechádza ponad seba, aby na krátkej vzdialenosti nabrala výšku. Takéto usporiadanie nie je na železniciach v hornatých oblastiach ničím výnimočným, ale jedinečnosť tejto trate spočíva v tom, že stanica sa nachádza priamo nad tunelom, ktorý umožňuje, aby trať prechádzala sama cez seba. Hovorí sa, že inžiniera, ktorý navrhol slučku, inšpirovalo pozorovanie muža, ktorý si viazal a preväzoval talappawa.

Železnica, Srí Lanka

Na hlavnej trati premáva povestný vlak s názvom Modrý vlak, ktorý premáva z Kandy do Elly. Je to veľmi obľúbený výlet medzi turistami vďaka moderným vozňom a klimatizovanej prvej triede. Samotné vlaky sú čínskej výroby, dieselové viacúčelové jednotky, s motorovým vozňom a kabínou vodiča na každom konci. Medzimestské spoje, ktoré premávajú až na stanicu Colombo Fort Station a späť, sú však ťahané tradičnými dieselovými lokomotívami a zahŕňajú oveľa rozmanitejšiu škálu vozňov.

Vozne druhej a tretej triedy majú otvárateľné okná a poskytujú lepší výhľad ako vozne prvej triedy, čo umožňuje kvalitnejšie fotenie. Súčasťou mnohých vlakov je aj špeciálny vyhliadkový vozeň v zadnej časti. Je to pravdepodobne najlepší spôsob, ako zažiť cestu; s nádherným výhľadom pozdĺž celej trate.

Jednou z najvyužívanejších staníc je Nanu Oya, ktorá je najbližšie k horskému stredisku Nuwara Eliya. Práve sem sa počas horúcich letných mesiacov utiahli britskí kolonisti.

Srí Lanka ponúka ďalšie miesta

Srí Lanka - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: ශ්‍රී ලංකා
Hlavné mesto: Kolombo
Úradné jazyky: sinhalčina, tamilčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 22. mája 1972
Rozloha: 65610 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: srílanská rupia
Kód meny: LKR
Kurz (za 1 € dostaneš): 327.916 LKR
Medzinárodný kód krajiny: LK
Internetová doména: .lk
Predvoľba telefónneho čísla: +94

Blízke miesta do +/- 300km