Skip to content

Adamova hora

Kedysi miesto považované za rajskú záhradu má svätú stopu, o ktorej sa tvrdí, že patrí Adamovi, Budhovi a Šivovi.

Približná doba čítania: 5 minút

Zdá sa, že cesta tvá večnosť. Ešte kúsok. Nekonečné stúpanie vám trhá pľúca a končatiny. Napriek tomu vás to v tme osvetlenej lampou neodolateľne tiahne do kopca. Ste súčasťou pachtiaceho sa prúdu ľudí. Nočný vzduch buble duchovnými piesňami, sádhuovia spievajú piesne a pozdĺž chodníka zavanie vôňa pikantného čaju chai. S príchodom úsvitu rastie únava, ale nálada je – rovnako ako nadmorská výška – čím ďalej vznešenejší. Váš cieľ sa blíži: na vrchole Adamovej hory v srílanskej krajine, kde sa darí čaju, je srí páda – tajomná “posvätná stopa”, ktorá priťahuje stúpencov rôznych vyznaní. Na túto svätú horu prichádzajú vzdať úctu a v úžase sledovať, jak jej dokonalo ihlanový štít vrhá tieň na nížiny pod nimi…

Adamova hora alebo Srí Páda je najdôležitejšie pútnické miesto na Srí Lanke. Na vrchole tejto 2244 metrov vysokej kužeľovitej hory je skala s dlhou, širokou jamkou – posvätnou stopou, ktorú si privlastnili mnohé náboženstvá.

Dávní Sinhálci verili, že hora je domovom Samana, jedného zo strážnych bohov Srí Lanky, z ktorého
sa neskôr stal budhistický bódhisattva (osvietená bytosť); nádherným žltým motýľom, ktoré sa k
hore zlietavajú po miliónoch, sa na jeho počesť hovorí samanalayo. Dnes je Samanova hlavná svätyňa v dedine Ratnapura, kde začína najobtiažnejšia pútnická cesta na vrchol. Ďalšia Samanova svätyňa stráži posvätnú stopu na špičke hory.

Budhisti veria, že svätú stopu chodidla tu zanechal Budha, Siddhártha Gautuma. Hovorí sa, že na svojej tretej návšteve ostrova v 5. storočí pred našim letopočtom Gautuma šliapol na horu Srí Páda ľavou nohou a potom kráčal priamo cez Bengálsky záliv a stopu svojej pravej nohy zanechal v Thajsku. Veľkosť stopy – dlhej zhruba 1,8 metrov – zodpovedá domnienke, že Budha údajne meral cez 10 metrov.

Podľa hinduistov tu odtlačok svojej nohy zanechal Šiva, keď tancom prebúdzal svet. Kresťania vravia, že to bol svätý Tomáš, jeden z dvanástich, ktorý na Srí Lanku priniesol vieru. Jeden text z 15. storočia potom tvrdí, že stopa patrila Panguovi, prvému mužovi čínskej mytológie.

Moslimovia si myslia, že srí páda je odtlačok chodidla proroka Adama, ktorý sem dopadol na jednu nohu potom, čo ho vyhodili z raja, a ako prejav pokánia tak musel stáť tisíc rokov. Hojné drahokamy – topásy, rubíny, granáty, safíry – nachádzajúce sa na úpätí hory sú vraj kryštalizované slzy Adama a Evy, ktoré ronili po svojom vyhnaní.

Stopu údajne objavil v 1. storočí pred našim letopočtom Valagambahu, kráľ v exile, ktorého sem priviedol boh v maske jelena. Od tej doby miesto navštevujú pútnici všetkých vyznaní a tried, vrátane legendárnych cestovateľov ibn Battúty a Marka Pola. Dnes na Adamovu horu každý rok vyjdú tisíce ľudí. Väčšina z nich prichádza počas pútnickej sezóny od decembra do mája, kedy je cesta osvetlená reťazcom svetiel a kedy ju počasie najsuchšie.

Použiť môžu štyri trasy, ktoré vedú cez čajové plantáže a budhistické svätyne do nespútaných sfér posvätnej horskej pustiny. Sú to zaťažkavajúce úseky, strmé schody, dlhé prepady. Pre pútnikov a cestovateľov tu postavili ambalamy (nocľahárne pri cestách), kde sa môžu zastaviť, najesť a vyspať.

Nakoniec sa objaví vrchol i s malým chrámom, v ktorom sa nachádza stopa. Veriaci pred posvätnou skalou padnú na zem, dotknú sa jej čelom a darujú jej ďakovné obete: jedlo, peniaze, pásiky zo striebra. Niektorí si naberú dažďovú vodu nazhromaždenú vo svätej priehlbine, pretože vraj má liečivé účinky. Výhľad pri chráme je nádherný. Ako by sa pred vami rozkladala celá Srí Lanka – zvlnená Centrálna vysočina i vzdialený Indický oceán. Tu sa mnoho ľudí cíti bližšie ku svojim bohom, nech sú už akýkoľvek.

Srí Lanka ponúka ďalšie miesta

Srí Lanka - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: ශ්‍රී ලංකා
Hlavné mesto: Kolombo
Úradné jazyky: sinhalčina, tamilčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 22. mája 1972
Rozloha: 65610 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: srílanská rupia
Kód meny: LKR
Kurz (za 1 € dostaneš): 327.916 LKR
Medzinárodný kód krajiny: LK
Internetová doména: .lk
Predvoľba telefónneho čísla: +94

Blízke miesta do +/- 300km