Skip to content

Jazero Lama

Jazero Lama na náhornej plošine Putorana v Arktíde by sa niekomu z mesta zdalo úplne opustené a divoké. Ale kedysi v dávnoveku tu žili ľudia patriaci k neznámej civilizácii.

Približná doba čítania: 6 minút

“Jazero Lama plní želania, ale často to robí po svojom,” upozorňuje miestny sprievodca. “Jedna skupina bola na výlete motorovým člnom a turisti si povedali, že chcú na jazere zostať dlhšie. Potom sa zdvihol vietor, brehy sa zahalili do hmly a turisti museli stráviť na vode ešte niekoľko hodín, kým našli cestu späť k svojmu ubytovaniu.”

Jazero Lama

Jazero Lama je ” lokálne jazero” obyvateľov Noriľsk. Vzdialenosť medzi polárnym mestom na severe Krasnojarského kraja a jazerom Lama je 120 km alebo približne štyri hodiny plavby loďou. Je tiež východiskovým bodom pre cestovateľov, ktorí sa vydávajú zdolať vzdialenú náhornú plošinu Putorana.

Medzi nespočetnými jazerami, vodopádmi a horami náhornej plošiny Putorana vyniká jazero Lama nielen krásou svojej krajiny a priezračnosťou vody, ale aj mystickou atmosférou, ktorá priťahuje všetkých romantikov a snílkov.

Jazero Lama

Po stopách starovekých civilizácií

Lama znamená v jazyku Evenkov “veľká voda”. Jej vody sú skutočne veľké: Echolot na motorovom člne ukazuje hĺbku viac ako 200 metrov s prudkými poklesmi. Vedci však stále nevedia, aké je jazero Lama hlboké, pretože je veľmi ťažké preskúmať jazero, ktoré je väčšinu roka pokryté ľadom a ožíva až koncom júna. Na mape sa dokonca objavilo až v roku 1921 počas geologickej expedície Nikolaja Urvancova.

Pri jazere Lama nie sú žiadne osady ani cesty, ale Evenkovia, Nganasania a Dolgania sa považujú za jeho pôvodné obyvateľstvo. Od nepamäti sa najvzdialenejší, východný koniec jazera sveta považoval za významné miesto. Našli sa tu drevené evenkské modly a podľa legendy tu ešte koncom 30. rokov 20. storočia žila posledná žijúca evenkská šamanka. Ešte pred Evenkami túto oblasť obývali aj iné národy, ale o nich sa v podstate nič nevie.

Jazero Lama

Sovietsky archeológ Leonid Khlobystin uskutočnil v polovici 70. rokov 20. storočia niekoľko expedícií na brehy miestnych riek a jazier. Zistil, že Putoranská plošina bola osídlená nielen pred 3 000 – 4 000 rokmi, ale títo ľudia už používali predmety z cínového bronzu, veľmi starej kovovej zliatiny.

Výskumníci našli aj fragmenty nožov, ako aj nádoby na tavenie a bronzové kotúče. Najstaršie bronzové nálezy v Arktíde sa viažu na náhornú plošinu Putorana a sú datované do 18. storočia pred Kristom. Analýza bronzu ukázala, že miestni remeselníci používali domácu meď z ložiska v Noriľsk.

A čo iné materiály? Olovo, bizmut a antimón sú potrebné na výrobu zliatin. Ukázalo sa, že sa dodávali z iných častí Sibíri – inými slovami, medzi odlievačmi bronzu zo vzdialených regiónov boli nadviazané kontakty. Nie je však známe, prečo sa tieto územia vyľudnili.

Jazero Lama

Silné miesto

Dnes sa tu nachádza turistická ubytovňa Bunisyak. Je to viac ako len miesto na trávenie voľného času. Jej zakladateľ Oleg Krashevsky strávil pol storočia zbieraním starých krojov, predmetov dennej potreby a obradných a symbolických predmetov severských národov.

Sprevádzal Leonida Khlobystina na jednej z jeho expedícií a verí, že archeológ zachytil stopy inej civilizácie. A dodnes podniká vlastné výpravy do najvzdialenejších kútov náhornej plošiny, kam sa dá dostať.

Ťažko by ste našli niekoho s lepšími znalosťami tejto oblasti. “Objavili sme tu veľké množstvo starovekých ruín a akési pozostatky starovekých základov s megalitickým murivom a tvarovanými blokmi,” hovorí. “Kedysi tu pulzoval život.”

Vzdelaním je geológ a vedúci ochrany prírody, dlhé roky pracoval v Poľnohospodárskom výskumnom ústave Ďalekého severu a podieľal sa na založení štátnej prírodnej rezervácie Putorana. Na svojom konte má 16 vedeckých prác a tri monografie. Nganasania ho nazývajú svojím “bielym šamanom”.

Stretnutie pri vodopáde

So sprievodcom Jurijom sa vydajte vodopádu Neralach. Jeho hukot počuť z diaľky, ale aby ste sa dostali bližšie, musíte prekonať niekoľko sto metrov strmého stúpania a klesania.

Kamene pod nohami sú nestabilné a zdá sa, že žijú vlastným životom, pripravené kedykoľvek povoliť. Miestny výraz pre ne je “kurumnik” a Jurij vysvetľuje, že by ste sa mali snažiť stúpiť len na tie, ktoré sú pokryté machom, pretože sú stabilnejšie. On sám nevyznáva žiadne mystické názory a na všetko nachádza vedecké vysvetlenie.

Ale toto miesto má, samozrejme, veľmi silné kúzlo. “Ľudia tu všeobecne cítia príval energie. A severné etniká ho považujú za posvätné miesto a mnohí si tu niečo želajú,” hovorí Jurij.

Jazero Lama

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 93.536 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km