Skip to content

Hrobka Enriqueho Torresa Belóna

Toto peruánske kostné silo obložené visiacimi ľudskými kostrami a stovkami lebiek je zakončené pozoruhodnou replikou Michelangela.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pri prašnej ceste medzi jazerom Titicaca a bývalým hlavným mestom Inkov Cusco v Peru sa nachádza nenápadné mestečko Lampa. Táto španielska koloniálna výspa, založená v 16. storočí, je známa najmä vďaka modernejšiemu prírastku: bizarnej hrobke pristavanej k historickému kostolu.

Enrique Torres Belón

Toto mestečko má množstvo jedinečných pamiatok, od fungujúcej farmy na chov činčil na jeho okraji až po zložité mozaiky na centrálnom námestí, ale najviac vyniká jeho obrovský koloniálny kostol Iglesia Santiago Apóstol. S kostolom je spojené podivné mauzóleum Enriqueho Torresa Belóna, silo z kostí zakončené hliníkovou replikou Michelangelovej Piety.

Inžinier a politik Enrique Torres Belón, jeden z najznámejších synov Lampy, hrobku navrhol a postavil v polovici 20. storočia, aby mohol spolu so svojou manželkou pokojne odpočívať obklopený pozemskými pozostatkami predkov mesta. Nadpozemskú poctu lemujú visiace ľudské kostry a stovky lebiek exhumovaných z mestského cintorína a z krýpt pod kostolom. V spodnej časti je čierny mramorový kríž, ktorého osvetlenie znásobuje strašidelné tiene, ktoré vrhajú makabrózne nástenné výjavy.

Enrique Torres Belón

Na vrchole kupoly nad starostlivo usporiadanými kosťami je replika Piety, pravdepodobne najslávnejšej Michelangelovej sochy. Originál renesančného majstrovského diela sa nachádza v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne, ale kto chce vidieť ďalšiu kópiu sochy, nebude musieť cestovať ďaleko. Na mestskej radnici sa nachádza ďalšia presná sadrová kópia. Tá mala byť po dokončení hliníkovej sochy zničená, ale mesto sa rozhodlo, že si ju namiesto toho ponechá.

Peru ponúka ďalšie miesta

Hrobka Enriqueho Torresa Belóna

Peru - Krátke info

Miestny názov: Peru
Hlavné mesto: Lima
Úradné jazyky: španielčina, kečuánčina, ajmarčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 28. júl 1821
Rozloha: 1285216 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: sol
Kód meny: PEN
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.974 PEN
Medzinárodný kód krajiny: PER
Internetová doména: .pe
Predvoľba telefónneho čísla: +51