Skip to content

Washingtonský mini monument

V neďalekej šachte je ukrytá 3.5-metrová replika Washingtonovho pamätníka.

Približná doba čítania: 2 minúty

Väčšina okoloidúcich nevie, že pod šachtou v blízkosti skutočného pamätníka sa nachádza 3.5-metrová replika Washingtonovho pamätníka.

Benchmark A

Táto podzemná zvláštnosť, oficiálne známa ako “Bench Mark A”, je v skutočnosti geodetický kontrolný bod, ktorý používajú geodeti. Je súčasťou siete milióna kontrolných bodov po celej krajine, ktorá pomáha Národnému geodetickému úradu (NGS) synchronizovať všetky vládne mapy.

Podľa manažéra modernizácie NGS Dru Smitha: “Geodetické kontrolné body poskytujú východiskové body pre každú mapu alebo meranie. Musí byť presnejšie ako akékoľvek meranie, ktoré na ňom vykonáte, takže vyberáme body, ktoré majú tendenciu byť mimoriadne stabilné.”

Benchmark A

Zvyčajne to znamená kovové hlavice alebo tyče, ktoré sa zatĺkajú do zeme, ale tento nepredvídateľný kontrolný bod odráža podobu svojho susedného bodu.

“Používali sme ho pri všetkých prieskumoch, ktoré sme robili od začiatku 20. storočia,” hovorí Smith. Naposledy sa použil po zemetrasení vo Washingtone v roku 2011. Merania za posledné storočie ukázali, že močaristá pôda pod Washingtonovým pamätníkom stúpla o 6,2 centimetra, v priemere o 0,5 milimetra ročne.

Benchmark A

Mini monument bol umiestnený v 80. rokoch 19. storočia ako súčasť transkontinentálneho nivelačného programu. Úroveň terénu tu bola v tom čase oveľa nižšia, pričom veľké časti základov Washingtonovho pamätníka sú stále viditeľné nad zemou. Miniatúrny pamätník bol istý čas nad zemou, potom ho uzavreli do tehlového komína a pochovali. Mimo geodetických kruhov sa naň zväčša zabudlo.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.089 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km