Skip to content

Stožiar Dudinka CHAYKA

Nevyužívaný stožiar je vyšší ako všetky konštrukcie v EÚ.

Približná doba čítania: 2 minúty

Rádionavigačný systém podobný LORAN-C na severnej Sibíri, postavený počas studenej vojny pre CHAYKA, dopĺňa reťazec GRI 5960 s vysielačmi v Taymylyr, Inta a na ostrove Pankratiev.

Stožiar vysielal v presne určených intervaloch 100 kHz impulzy s výkonom 1 200 kW, čo boli signály, ktoré vysielali ďalšie vysielače v reťazci. Nízka frekvencia v kombinácii s nesmiernou energiou spotrebovanou stožiarom a veľkou šírkou pásma – 20 kHz pre 462 metrov vysoký stožiar, čo je druhá najvyššia stavba v bývalom Sovietskom zväze, ktorá prekonáva všetky existujúce stavby vytvorené v Európskej únii – vyústil do veľmi výkonného vysielača.

Dudinka Chayka

Na rozdiel od podobných stožiarov LORAN, ktoré boli elektricky odizolované, boli tieto stožiare iba uzemnené a niesli anténu s kosoštvorcovou klietkou.

Obrovská výška tohto stožiara bola v tejto oblasti dlho tajená. Po studenej vojne došlo v severnej Sibíri k dramatickému poklesu lodnej dopravy, a tak reťazec CHAYKA GRI 5960 zastaral a bol vypnutý. Ale obrovský stožiar zostal v Dudinke ako symbol moci bývalého Sovietskeho zväzu.

Stožiar Dudinka nebol jediným obrovským stožiarom postaveným v Rusku. Bol vyrobený minimálne jeden ďalší stožiar tejto výšky (možno existujú aj ďalšie, o ktorých sme sa ešte nedozvedeli). Stál v Taymylyre, ale bol zničený výbušninami 24. septembra 2009.

Ostankino Tower
Veža Ostankino v Moskve: najvyššia stavba v Európe a 11. najvyššia voľne stojaca stavba na svete (540,1 m).

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 94.745 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km