Skip to content

Južný pól nedostupnosti

Lenin je večný. Túto svoju večnosť dokazuje aj na nepravdepodobnom mieste. A samozrejme musí vzhliadať smerom na Moskvu!

Približná doba čítania: 2 minúty

Južný pól nedostupnosti, 885 kilometrov od zemepisného južného pólu, je na Antarktíde miestom najvzdialenejšom od brehu mora. Toto nehostinné miesto, na ktoré sa dostalo len pár ľudí, priemerne dosahuje teploty -58.2 °C. Označuje ho busta Vladimíra Lenina.

V roku 1958 na južný pól nedostupnosti prvý krát došla skupina 18 odhodlaných sovietskych výskumníkov. Sovieti na miesto putovali z polárnej stanice Mirnyj, ktorá bola založená na pobreží Davisovho mora o dva roky skôr. Na traktoroch sem doviezli prefabrikované drevené chatky, ktoré mali tvoriť novú výskumnú stanicu.

Keď na miesto dorazili, zostavili chatky, vyvesili sovietsku vlajku a dodali ešte posledný doplnok: Leninovu bustu hľadiacu smerom k Moskve. Základná stanica bola v prevádzke len niekoľko týždňov za účelom pozorovania počasia, než bola zanechaná napospas živlom. Dnes je hlava komunistického vodcu napoly pochovaná v snehu.

Presné miesto južného pólu nedostupnosti je predmetom neustálych debát, kvôli pohybom a roztápaniu ľadovcov sa pobrežie Antarktídy zmenilo, čo ovplyvnilo výpočty. Busta sa nachádza na uvedených súradniciach.

Antarktída ponúka ďalšie miesta

Antarktída - Krátke info

, vlajka

Úradné jazyky: angličtina
Rozloha: 14200000 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Medzinárodný kód krajiny: ATA/AQ
Internetová doména: .aq
Predvoľba telefónneho čísla: +672