Kláštor Chiajna

Miestni veria, že v tejto opustenej zrúcanine na okraji Bukurešti straší.

Približná doba čítania: [cas_citania]

Výstavba kláštora Chiajna sa začala počas vlády Alexandra Ypsilanta v rokoch 1772 až 1782 a bola dokončená v roku 1790 v neoklasicistickom štýle. S dĺžkou 43 metrov, výškou 18 metrov a hrúbkou stien dva metre bol v tom čase považovaný za kolosálnu stavbu, ktorá mala byť významným miestom bohoslužieb.

Nanešťastie, osmanskí Turci výstavbu Chiajny pozorne sledovali v presvedčení, že sa z nej stane vojenská pevnosť. Následne kláštor vypálili a zanechali ho v dezolátnom stave. To je spolu s príchodom moru dôvod, prečo sa kláštor nakoniec nestal takým veľkým, ako sa zamýšľalo.

Dnes o kláštore Chiajna existujú rôzne legendy, vďaka ktorým je známy ako jedno z najstrašidelnejších miest v Bukurešti. Príbehy tvrdia, že kláštor je prekliaty tak, že počas noci si niektorí miestni obyvatelia všimli, že na stenách ruín striehne tieň.

Viaceré teórie naznačujú, že bývalý opát zomrel na mor, čo viedlo k tomu, že kostol prišiel o svoje vysvätenie. Iné hovoria, že bojarská žena menom lady Chiajna zavraždila vlastnú dcéru, pretože sa rozhodla vydať za svojho milého namiesto dohodnutého manžela.

A napokon existuje príbeh, ktorý hovorí o tom, že miestni obyvatelia strhli zvon z kostola a hodili ho do rieky Dâmbovița. Išlo o pokus ukryť stavbu pred tureckými útočníkmi, preto sa teraz hovorí, že zvon je počuť zvoniť za bezmesačných nocí. Aj keď si nikto nie je istý dôveryhodnosťou takýchto príbehov, kláštor Chiajna je nádherné miesto a predstavuje fascinujúcu návštevu.

Rumunsko ponúka ďalšie miesta

Rumunsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): [prepocet_kurzu mena=”RON”] RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km