Skip to content

Chimopar

Chemická továreň poškodená dvoma zemetraseniami a výbuchom, ktorá bola po bankrote opustená.

Približná doba čítania: 3 minúty

Vstúpte do dejín a preskúmajte pútavú cestu spoločnosti Chimopar, dôstojného základného kameňa rumunskej chemickej vynaliezavosti. Spoločnosť Chimopar, známa aj pod názvom Dudești Chemical Enterprise, ktorá vznikla v roku 1895 pod vizionárskym vedením generála Eremia Grigorescu, vystupuje ako časom overený symbol inovácií. Jeho dedičstvo, presiaknuté alchýmiou tvorenia a ničenia, sa vracia do čias, keď bol významným výrobcom pušného prachu a špecializovaných zlúčenín. V súčasnosti je to veľký, opustený komplex niekoľkých budov, ktorý nakoniec skrachoval a zmenil sa na ruinu vo vonkajšej časti Bukurešti.

Chimopar

Príbeh nie je bez búrlivých zvratov. Ozveny zemetrasení a dunivé dozvuky výbuchov v rokoch 1904, resp. 1923 svedčia o skúškach, ktoré táto priemyselná bašta znášala. Neodradilo ju to a pokračovala ďalej, aj keď komunistický režim vrhal svoj transformačný tieň. Samotná podstata Chimoparu sa pod jeho vplyvom rozširovala, ale vietor zmien fúkal prudko a priniesol seizmické zmeny v roku 1989. Tak ako sa rozpadala priemyselná krajina Rumunska, aj Chimopar sa v 90. rokoch stal obeťou privatizácie. Odvtedy zostal opustený a mnohí ho preskúmavajú, aby videli jeho staré továrenské múry.

Chimopar

Dnes areál továrne ponúka pozoruhodnú zmes kontrastov, plátno, na ktorom sa spája história, umenie a dobrodružstvo. Kedysi bola centrom priemyselného zápalu, dnes láka pouličných umelcov a airsoftové tímy, vyzýva hipsterov aj športových nadšencov, aby využili jej priestory. V symfónii úpadku a oživenia dodal stenám farbu zhluk graffiti writerov. Živými ťahmi vyryli na dosky príbehy, pričom každý ťah je ódou na prepísaný tep minulosti. Magnetické kúzlo priťahuje mnohých zvedavých dobrodruhov, ktorých zaujali zabudnuté príbehy Chimoparu. Továreň sa oplatí navštíviť, ak chcete pochopiť históriu krajiny a zároveň vidieť niečo jedinečné.

Rumunsko ponúka ďalšie miesta

Rumunsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.975 RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km