Skip to content

Kostnica v Sedlci “Kostol z kostí”

Kostol z kostí zdobí 40 000 ľudských kostier.

Približná doba čítania: 2 minúty

40 000 až 70 000 kostier v Sedleckej kostnici v Českej republike vás privíta doslova s otvorenou náručou.

Kostol z kostí

Väčšina ľudí ho pozná ako “Kostol kostí” a predstavuje jedno z najdesivejších umení na svete. Okrem nádherného kosteného lustra zloženého z takmer všetkých kostí ľudského tela sú v kostnici vystavené dva veľké kostené kalichy, štyri barokové kostené svietniky, šesť obrovských kostených pyramíd, dve kostené monštrancie (nádoba používaná na vystavenie eucharistickej hostie), rodinný erb z (hádate správne) kostí a svietniky z lebiek. Slávnostné reťaze z kostí sú rozvešané ako krepový papier na narodeninovej oslave.

Sedlecká kostnica má dlhú históriu, ktorá sa začala v 13. storočí, keď opát sedleckého kláštora (opát Henrich) priniesol za hrsť zeme z cesty k Pánovmu hrobu v Jeruzaleme. Túto “svätú zem” rozsypal po sedleckom cintoríne, čím mu zabezpečil miesto jedného z najvyhľadávanejších pohrebísk pre ľudí z celých Čiech a okolitých krajín. Každý chcel byť pochovaný v tejto hŕstke Svätej zeme a viac ako 30 000 ľudí tu bolo pochovaných. Netrvalo však dlho a pre všetkých jednoducho nebolo dosť miesta na pokojný odpočinok a telá boli premiestnené do krypty, aby sa uvoľnilo miesto pre nových mŕtvych.

Kostol z kostí

V roku 1870 bol na temnú prácu – umelecky usporiadať tisíce kostí – najatý miestny rezbár František Rint. Rint vymyslel úžasný luster kostola, ako aj úžasný schwarzenberský erb, ktorý obsahuje havrana klovajúceho do odťatej hlavy Turka – všetko z ľudských kostí. Rint bol zodpovedný za vybielenie všetkých kostí v kostnici, aby miestnosť pôsobila jednotne. Jeho umelecký podpis je na stene dodnes – prirodzene, v médiu, ktoré si vybral, v kosti.

Česko ponúka ďalšie miesta

Česko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Česko
Hlavné mesto: Praha
Úradné jazyky: čeština, slovenčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. januára 1993
Rozloha: 78866 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: česká korun
Kód meny: CZECZ
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR CZECZ
Medzinárodný kód krajiny: CZ
Internetová doména: .cz
Predvoľba telefónneho čísla: +420

Blízke miesta do +/- 300km