Skip to content

Ostrov Semisopochnoi

Neobývaný sopečný ostrov je asi najvýchodnejším bodom Spojených štátov. Nikto tu nikdy nežil a nemá ani žiadne pôvodné suchozemské cicavce.

Približná doba čítania: 2 minúty

Zhluk slabík znejúce ako kúzelná formulka, ruské meno pre americkú zem: Semisopochnoi – možno najvýchodnejším miesto Spojených štátov. Nikto to nechce presne zisťovať. Nič tu nie naozaj dôležité. Nikto tu nikdy nežil. Tiež pre to nebol žiaden dôvod. Len občas dorazia vedci, pozbierajú kamene, premerajú krátery a urobia panoramatické fotky, na ktorých horské hrebene vyzerajú ako v kine.

Ostrov Semisopochnoi

Niekoľko polárnych líšok sa potuluje v húštine a dlho uprene pozorujú vzácneho návštevníka. Zvieratá nemajú strach z neznámych bytostí. Ich kožuch má farbu hlbokej modrej.

Tento ostrov so siedmymi kopcami je len jedna z rady vybočujúca perla, jeden vychýlený článok reťaze, ktorý spája dva kontinenty. Naozajstný zapadákov, objavený neskôr ako Nový svet.

Ostrov Semisopochnoi

Tu – nad Pacifickým ohnivým kruhom – hovorí zem sama za sebe, stranou pozornosti človeka. Opakovane tu vybuchujú sopky, ktoré nikoho neohrozujú. Hora nazvaná po trojhlavom psovi strážiacim podsvetie je najživšia. Jeho tri vrcholy strážia pustý hornatý kraj; stále zatiahnuté nebo ho zafarbuje do purpurova. Niekoľko vulkánov si čas od času odpľuvne a vypustí malé dymové vlajky. Môžu to ale byť i mraky, ktoré na vrcholkoch stále visia.

Ostrov Semisopochnoi

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -9:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.089 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km