Skip to content

Cerro Gordo

Mesto duchov hlboko v Údolí smrti, známe svojim bohatstvom a tiež aj úmrtnosťou.

Približná doba čítania: 2 minúty

Aj keď sú mestá duchov bežné v kalifornskej púšti, Cerro Gordo vyniká svojim smrtiacim dedičstvom. Keď bolo v roku 1865 na vrchole Buena Vista objavené striebro, chvíľu na to bolo založené mesto. Cerro Gordo prilákal tisíce baníkov – a rôzne kriminálne živly.

V tých časoch nebolo čo veľa robiť vo voľnom čase, pitie alkoholu bolo obvyklou zábavou a nechýbal ani salón. Kde však tečie whisky, tak často tečie aj krv. V jednom okamihu bola miera „nehôd“, jeden mŕtvy za týždeň. Aj lekár mesta toho už mal dosť a radšej utiekol v strachu o svoj o život. Bez šerifa, ktorý bol väčšinu času niekoľko kilometrov vzdialený, bolo zabíjanie bežnou záležitosťou.

Ale rovnako ako v mnohých banských mestách, ktoré vznikli na americkom západe, existencia mesta Cerro Gordo trvala veľmi krátko. Po vyťažení striebra a klesajúcich cenách a preorientovaní sa na zinok, baňa Union v roku 1938 sa definitívne uzavrela, čo spôsobilo odliv obyvateľstva.

Od roku 2019 má mesto len dvoch obyvateľov. Robert Desmarais, zhodou okolností bývalý baník, slúži ako neoficiálny správca mesta. V roku 2018 mesto Cerro Gordo kúpila za 1,4 milióna dolárov skupina podnikateľov z Los Angeles. Dúfajú, že peniaze sa použijú na obnovu mesta. Či sa im to podarí, alebo či sa osada rozpadne v prach, je otázka, ktorú ukáže čas.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Cerro Gordo

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km