Skip to content

Macquarie

Jediné miesto na zemi, kde leží zemský plášť nad hladinou mora.

Približná doba čítania: 4 minúty

Približne v strede medzi Antarktídou a ostrovom Tasmánia leží malá pahorkatina podhodnoteného významu. Aj keď sa tu ľudia nikdy neusadili natrvalo, Macquarie už dlho slúži ako základňa pre výskumných pracovníkov. Okrem obývajúcich živočíchov má ostrov jedinečný význam v análoch geológie: je to jediné miesto na Zemi, kde sú horniny zo zemského plášťa nad hladinou mora.

Ostrov Macquarie je výsledkom rovnakých geologických procesov ako pohorie Himaláje. Keď indická platňa (tektonická platňa, na ktorej leží indický subkontinent), narazila do Euroázie pred 50 miliónmi rokov, obrovská výsledná sila vytvorila Himaláje. Rovnakým princípom vznikol ostrov Macquarie v dôsledku vzájomného vplyvu medzi indoaustrálskymi a tichomorskými platňami. Výsledok ich kolízie je však v omnoho menšom meradle – najvyšší bod Macquarie je iba 410 metrov. Ostrov je však unikátny tým, že na tomto malom území (128 km²) sú segmenty oceánskej kôry a časti zemského plášťa nad vodou, čo dáva výskumným pracovníkom prostriedky na skúmanie obsahu na suchej zemi. Na ostrove boli zistené horniny, ktoré sa inak vyskytujú v hĺbkach 5 až 6 kilometrov pod hladinou oceánu. Aj z tohto dôvodu bol ostrov v roku 1997 zapísaný na Zoznam svetového dedičstva.

Macquarie bol prvý krát objavený až v modernej dobe (rok 1810) Frederickom Hasselborooughom, ktorý okamžite vykonal svoju koloniálnu povinnosť tým, že si nárokoval pôdu pre Anglicku, pripojil ju k Novému Južnému Walesu a pomenoval ho podľa aktuálneho guvernéra kolónie.

Biologická rozmanitosť ostrova sa v nasledujúcich desaťročiach po objave rýchlo zmenila. Masovým vybíjaním mrožov a tučniakov sa vyrábal olej. Po vybytí takmer celej prirodzenej populácie sem boli dovezené zajace. Napriek nasadeniu infekcie myxomatóza, ich počet klesol na 10 000 kusov, ale potom sa vzápäti rozmnožili na 100 000 kusov. Ďalšími dovlečenými druhmi bola mačka domáca, myš domáca a krysa obyčajná. Tieto zavlečené druhy či už úmyselne, alebo neumýselne, spustošili skoro celý ostrov (pozri si zaujímavý článok z roku 2009). Zajace, krysy a myši sa podarilo vyhubiť až po roku 2012. Dnes sa už podarilo obnoviť rovnováhu ostrova a vyskytujú sa tu štyri druhov plutvonožcov. Najväčší z nich je tuleň sloní, ktorých tu žije 60 tisíc. Hniezdia tu aj štyri druhy tučniakov. Napríklad ostrov Macquarie je jediným známym hniezdiskom tučniaka kráľovského, ktorý sem pripláva v septembri. Jeho populácia sa odhaduje na 850 tisíc párov!

Ako sa dostať na ostrov Macquarie?

Dá sa to, ale nie je to najlacnejšia záležitosť. Na ostrov sa dá doplaviť jedine loďou z Tasmánie a 1500 kilometrov dlhá cesta niečo trvá. Expedície na ostrov uskutočňuje niekoľko spoločností a za takúto expedíciu začínajú ceny približne od $ 7.500 USD (k tomu si prirátaj $ 800 USD poplatok a spiatočné letenky do Tasmánie). Nezabudni, že plavba loďou bude divoká. Je to oblasť prezývaná ako “Furious Fifties“, pretože leží v cirkumpolárnej búrkovej dráhe. Navyše sa nezabudni náležite dobre vybaviť. Na ostrove Macquarie, 13 dní zo 14 prší.

Ostrov Macquarie

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.628 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61